Arama sonuçları

Kabataş Erkek’te velinin ‘yatılı’ açmazı

Kabataş Erkek’te velinin ‘yatılı’ açmazı

Kabataş Erkek’te velinin ‘yatılı’ açmazı. Türkiye’nin hazırlık sınıfı olan ve yatılı eğitim veren sayılı okullarından birisi de Kabataş Erkek Lisesi. 

Geçen yıl pansiyonu restore edilmeye başlanınca yatılı okuyan kızlar için Beşiktaş Zübeyde Hanım Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, erkekler için ise Üsküdar'da bir yurt binası ayarlamıştı. Pansiyon bu yıl da tamamlanmadı. Ancak bu yıl "talep fazlalığı" yüzünden aileler stres altında. Çünkü hazırlık sınıfına şehir dışından çok öğrenci başvurunca bir kısmı açıkta kaldı. 

KABATAŞ ERKEKTE VELİNİN ‘YATILI’ AÇMAZI 

Bir veli yaşadıklarını şöyle anlatıyor: "İstanbul dışından çok yerleşen oldu. Önce bize 'sorun olmaz, yer buluruz' dediler. Şimdi 'kontenjan doldu' diyorlar. Şaşkınlık ve panik içindeyiz. Bizim kentimizde tüm fen ve Anadolu liseleri doldu. Pansiyon çözülmezse ne yapacağız biz? Çocuğum açıkta kalıyor, benim gibi çok veli var" diyor. 
Dün görüştüğümüz okulun yetkilileri şu açıklamayı yaptı. "Bu yıl yatılılık için erkeklerde 15, kızlarda 30 kontenjan vardı. Ama kızlarda 45, erkeklerde 40 civarı yerleşen oldu. Kontenjanın yüzde 85'i parasız yatılılık sınavını kazananlara ayrılıyor. Sorunu yeni yurt bularak çözmeye çalışıyoruz. Çapa Fen'de onlara kontenjan ayırmaya yeni yurt bulmaya çalışıyoruz. Ailelerin bir başka seçenekleri de özel yurt bulmak olacak."
Bu sorunu yaşayan ailelere "özel yurt tutun" demek çözüm mü? 

23-08-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş