Arama sonuçları

Kadınların yarısından fazlası üniversite okuyamıyor

Kadınların yarısından fazlası üniversite okuyamıyor

Kadınların yarısından fazlası üniversite okuyamıyor. BirGün’ün haberine göre, Türkiye’de, kadınların eğitime erişimde yaşadığı sorunlar katlanarak artıyor. Milli Eğitim Bakanlığı’nın resmi verilerine göre, kadın öğrencilerin yükseköğretimdeki okullaşma oranı yüzde 46,37’de kaldı. CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Kadınların yükseköğretimdeki okullaşma oranı eğitim sisteminin öncelikli gündem maddelerinden biri olmalıdır” dedi.

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, kadınların okuma yazma oranı ile ortaöğretim ve yükseköğrenimdeki kadın öğrenci oranına ilişkin yazılı soru önergesine Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’tan yanıt geldi. Okullaşma oranı ve kadın evlenme yaşının arttığı söylense de Bakan Selçuk’un yanıtına göre, yükseköğretimdeki kadın öğrencilerin oranı yüzde 46 oldu.

2018 yılına ait kadın okur-yazar oranının yüzde 94,83 olduğu bilgisini veren Bakan Selçuk, 2019 yılına ait okur-yazar oranlarının hala açıklanmadığını ifade etti.

SORUNLAR ARTARAK DEVAM EDİYOR

Kadınların yükseköğretimdeki okullaşma oranına ilişkin değerlendirmede bulunan CHP’li Gürer, şunları söyledi:

“Yoksul, emekçi ailelerin çocukları başta olmak üzere, kadınlar, kırsal kesimde yaşayan çocuklar, eğitim hakkından eşit koşullarda ve ücretsiz olarak yararlanamamaktadır. Taşımalı eğitim sistemi kadınları okuldan koparmaktadır. Zorunlu eğitimden dolayı okuryazar oranı doksanlı rakamları bulsa da önemli olan göz ardı edilmektedir. Yükseköğretimde bu rakam neden yüzde 46,37’dir. Kadınların yükseköğretimdeki okullaşma oranı eğitim sisteminin öncelikli gündem maddelerinden biri olmalıdır. Türkiye’de çeşitli nedenlerle eğitime erişimde, kadınların dezavantajları günden güne artarak devam etmektedir.”

20-11-2019


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş