Arama sonuçları

Kızlara zorla pantolon, konferanslara ambargo ve baskı

Kızlara zorla pantolon, konferanslara ambargo ve baskı

Türkiye’nin gündemine mezuniyet töreninde müdür Hikmet Konak konuşurken arkalarını dönerek yaptıkları protesto ile gelen İstanbul (Erkek) Lisesi 2016 mezunları bu tepkilerinin nedenini açıkladı. Baskı gördüklerini söyleyen öğrencilerin gerekçeleri arasında “kızlara zorla pantolon giydirme”, “davetlilerin politik hatta cinsel kimlikleri” yüzünden konferansların iptal edilmesi, bazı oluşumların görüşlerini empoze etme çalışmalarına müdürün desteği ve daha onlarcası var. 

Öğrenciler “Kamuoyuna Duyurumuzdur” başlığı ile yayımladıkları açıklamada mezuniyet töreni sırasında neden müdürlerine tepki gösterdiklerini bakın yayımladıkları açıklamada nasıl anlatıyor: 

POLİTİK GÖRÜŞLE ALAKALI DEĞİL: Öncelikle belirtmek istiyoruz ki yapılan protesto kimsenin politik görüşü ile alakalı değildir. İstanbul Erkek Lisesi öğrencileri tüm fikirlere saygılı olmayı ilke edinmiş ve çatısının altında yaşattığı zengin fikir mozaiğiyle her zaman gurur duymuştur. 

ZENGİNLİĞE TEHDİT OLUŞTURDU: Ancak okul müdürü Hikmet Konar’ın gelmesiyle birlikte başlayan bazı kısıtlamalar bu zenginliğe karşı bir tehdit oluşturmaya başladığından; asırlık kültür mirasımızı, değerlerimizi ve sarı-siyah renklerimizi korumak adına böyle bir tepki gösterme gereği duyduk. 

Yaşanan olayları kısaca özetlemek gerekirse; 
-DAVETLİLERİN POLİTİK HATTA CİNSEL KİMLİKLERİ: Senelerdir düzenlenen Kültür Etkinlikleri Haftası’na davet edilen sanatçı ve düşünürlerin konferansları, politik duruşları, hatta cinsel yönelimleri sebebiyle iptal edilmiştir. Buna karşın modern eğitim anlayışı ile çelişen konferans ve etkinliklere izin verilmiş ve çeşitli baskılarla bunlara katılım zorunlu tutulmuştur.

-KIZ ÖĞRENCİLERE ZORLA PANTOLON: Öğrenciler tarafından düzenlenen müzik etkinliğinde kız öğrencilere pantolon giymek zorunlu tutulmuştur. Aynı etkinliğe okulumuzla hiçbir bağı olmayan vakıf ve kuruluşlar davet edilmiştir.

-KOMİK BAHANELERLE KISITLAMA: Okulumuzun bir başka zenginliği olan köklü etkinliklerin içerikleri komik bahanelerle kısıtlanmakta ve bu süreçte okul müdürü öğrencinin yanında durmamaktadır. 

-KENDİ GÖRÜŞLERİ EMPOZE ETME: Eğitim ve öğretim ile bir ilişkisi olmayan oluşumların kendi düşüncelerini, bir eğitim ve öğretim yuvası olması gereken lisemize empoze etmek amacıyla yaptığı çalışmalara okul müdürümüz tarafından destek verilmiştir. 

Bu ve bunun gibi birçok sebepten ötürü İEL öğrencileri olarak mezuniyet gecemizde tepkimizi, müdürün konuşması sırasında, arkamızı dönerek gösterdik. Okul müdürü Hikmet Konak’la birlikte okula yerleşmekte olan baskı ortamı bu davranışımızın temel sebebidir, yaptığı konuşmayla bir ilgisi yoktur ve başka şekilde yorumlanmamalıdır. 

Medyada çıkan eksik ve bazı yönlerden gerçeği yansıtmayan haberler okulumuzu ve camiamızı zedelemektedir. Bu ve bir ay önce yazmış olduğumuz veda manifestomuz dışındaki hiçbir açıklamaya itibar edilmemelidir.
İEL’16

Video için tıklayınız

 

06-06-2016


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş