Arama sonuçları

Koç Üniversitesi 24’üncü yıl mezunlarını verdi

Koç Üniversitesi 24’üncü yıl mezunlarını verdi

Koç Üniversitesi 24'üncü yıl mezunlarını verdi. Koç Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı ve Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Koç üniversitenin mezuniyet töreninde öğrencilere konuştu. Koç, şöyle dedi:

"Büyük Önder Atatürk'ün dediği gibi 'Hayat mücadeleden ibarettir', bunu sakın unutmayın. Ancak, bu gerçek sizi gereğinden fazla korkutmasın. Sizler Cumhuriyet’in ilke ve inkılaplarına sadık, demokrasiye inanan, laik, adil, yenilikçi, kendine güveni tam, hür fikirli gençler olarak, memleketimiz ve insanlık için önemli işler yapacak olan yarının liderlerisiniz."

KOÇ ÜNİVERSİTESİ 24'ÜNCÜ YIL MEZUNLARINI VERDİ

Koç Üniversitesi 2017-2018 akademik eğitim ve öğretim dönemi lisans ve lisansüstü eğitimini başarıyla tamamlayan bin 154 öğrenci, 24’üncü mezuniyet töreni ile diplomalarını aldı.

Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı ve Koç Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Ömer M. Koç ve Koç Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Umran İnan mezuniyet törenine katıldı. Üniversitenin mezuniyet töreninin bu yılki konuk konuşmacısı New York Üniversitesi 16. Rektörü Prof. Dr. Andrew Hamilton oldu.

MEZUNİYET NE ANLAMA GELİYOR?

Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı ve Koç Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Ömer Koç mezunlara konuştu. Koç, mezuniyeti, “İnsanın hayatında en güzel dönemlerden birinin ardında bıraktığı ve bir o kadar heyecan verici yeni bir safhaya geçtiği dönüm noktası” olarak tanımladı.

Koç, konuşmasını şöyle sürdürdü:

BÜYÜK ÖNDER ATATÜRK'ÜN DEDİĞİ GİBİ

“Hayatınızın bundan sonraki döneminde siz artık üniversitemizin adeta birer temsilcisi, olacaksınız. Büyük Önder Atatürk'ün dediği gibi 'Hayat mücadeleden ibarettir', bunu sakın unutmayın. Ancak, bu gerçek sizi gereğinden fazla korkutmasın. Sizler Cumhuriyet’in ilke ve inkılaplarına sadık, demokrasiye inanan, laik, adil, yenilikçi, kendine güveni tam, hür fikirli gençler olarak, memleketimiz ve insanlık için önemli işler yapacak olan yarının liderlerisiniz. Sizler bugün, mezun olmanın ve yeni bir hayata başlamanın heyecan ve coşkusu içindesiniz. Bizler ise bir kez daha mezuniyet heyecanınıza ortak olmanın gururunu ve sevincini yaşıyoruz. Sizin gibi pırıl pırıl, iyi yetişmiş genç insanları topluma kazandırdığımız için de bir o kadar mutluyuz.

KOÇ ÜNİVERSİTESİ KURUCUSU VEHBİ KOÇ NE DEMİŞTİ?

Hepimize bu coşkuyu yaşatan Koç Topluluğu ve Üniversitemizin Kurucusu Merhum Vehbi Koç'u bu vesileyle saygı ve şükranla anıyorum. Kendisi üniversitemizin 4 Ekim 1993 tarihindeki ilk dersinde şu sözleri dile getirmişti: 'Koç Üniversitesi'nin amacı, sıradan olmayan gençlerin iyi yetiştirilmelerini sağlamaktır. Onların yeterli sayıda olmaları ve hak ettikleri liderlik noktalarına gelmeleri sonucu, ülkemizin geleceği güvence altına alınmış olacaktır. Ne kadar çok kaliteli insan yetiştirebilirsek, memlekete o nispette hizmet etmiş olacağız.' Bu felsefenin hâlâ kat'î surette geçerliliğini koruduğunu ve bizim için de her zaman yol gösterici olduğunu belirtmek isterim. 4 Ekim 1993'ten bu yana geçen 25 yıl içinde, Koç Üniversitesi; kurulduğu zamanki vizyon ve hayallerin, çok daha fevkinde bir akademik kuruma dönüştü.”

ATATÜRK'ÜN ÇİZDİĞİ YOLDAN AYRILMADAN

Koç, gençleri yaptıkları her işte, Atatürk’ün çizdiği çağdaş uygarlık yolunda demokrasiden ödün vermeden ilerleyen, Cumhuriyet’in temel ilke ve inkılâplarına gönülden bağlı, Türkiye’yi çağdaş medeniyetler seviyesine getirmek için var gücüyle çalışan, sorumluluk ve görevlerinin bilincinde yetişmiş insanlar olarak görmeyi beklediklerini kaydetti.

ÜNİVERSİTE KURULURKEN

Koç Üniversitesi'nin temellerini atarken, Atatürk'ün, "Cumhuriyet sizden fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür nesiller ister…" sözünü şiar edindiklerini hatırlatan Koç, sözlerine şöyle devam etti:

“Ne mutlu ki 25 yılda çok mesafe kat ettik. Bugün üniversitemizin, ülkemizin en başarılı öğrencilerinin ve akademisyenlerinin bir araya geldiği bir çekim merkezi olduğunu memnuniyetle müşahede etmekteyiz. Bilimin ve toplumsal hayatın çeşitli alanlarında öğrencilerimiz ve öğretim üyelerimizin aldığı ödüller; uluslararası kuruluşlar tarafından üniversitemize sağlanan önemli tutarlardaki araştırma fonları; mezunlarımızın iş, akademi ve sosyal hayatta her sene katlanarak artan gurur verici başarıları, yüksek lisans ve doktora programlarımız; araştırma merkezleri ve forumlar başarılı çalışmalarımızın göstergesi oldu.

MEZUN SAYISI 13 BİNE ULAŞTI

Bu yıl mezun olan bin 154 öğrencimizle birlikte toplam mezun sayımız 13 bine ulaştı. Mütevelli heyetimize Mayıs 2018 itibarıyla üç yeni üye atandı. Bu isimlerden ikisi üniversitemizin mezunlarından Banu Vargı Tümay ve Nathalie Sutoyanof Suda. Üçüncü kişi ise Koç Üniversitesi Rahmi Koç Bilim Madalyası’na layık görülen ilk isim olan UCLA'dan Prof. Dr. Aydoğan Özcan. Üçünün de bu özel günümüzde aramızda olmasından çok mutluyuz.”

ÜNİVERSİTE EĞİTİMİ NESİLLER ARASI RANDEVU

Koç Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Umran İnan ise Koç Üniversitesi’nin ana felsefesinin öğrenciler için en özgür ortamı yaratmak olduğunu belirterek, şunları söyledi:

“Biz üniversite eğitimini nesiller arası bir randevu olarak görüyoruz. Sizlerin başarılarınızla her zaman gurur duyacağız. Üniversitemizde aldığınız geniş tabanlı eğitimle meslek odaklı dersler yanında, insanı insan yapan bilgi ve birikimin çeşitli boyutlarını da tattınız. Sizler yarının düşünce önderleri, iş dünyasının liderleri, mühendisleri, hukukçuları, bilim insanları, doktorları ve sanatçılarısınız; kısacası siz yarınımızın sahipleri ve ülkemizin geleceğisiniz."

ÜNİVERSİTELERİN GÖREVİ NEDİR?

Konuk konuşmacı olarak törene katılan New York Üniversitesi 16. Rektörü Prof. Dr. Andrew Hamilton ise şunları söyledi.

“Koç Üniversitesi camiasının enerjisi, vizyonu ve merakı beni ziyadesiyle etkiliyor. New York Üniversitesi 187 yaşında, Yale 317, Oxford ise 850 yaşında. Ve şüphem yok ki Koç Üniversitesi’nin de bu denli uzun ve şanlı bir tarihi olacak. İskoç yazar Robert Louis Stevenson’a dair bir hikâyeyi hatırladım. 19. yüzyıl İskoçya’sında büyüyen Stevenson, her gece elinde bir merdiven ve bir meşaleyle sokak boyunca yürüyerek sokak lambalarını yakan lambacıyı izlermiş. Hikâyeye göre, bir akşam Stevenson’a nereye baktığını sormuşlar. Stevenson heyecanla, 'Şu adama bakın! Karanlıkta delikler açıyor' demiş. İşte üniversitelerin yaptığı budur: Karanlıkta delikler açmak."

Koç Üniversitesi Ekonomi Bölümü’nden mezun olan okul birincisi Dağhan Carlos Edip Akkar ise şunları dile getirdi:

“Bugün Koç 2018 mezunları olarak hayata atılıyor, geleceği yaratma vazifesini üst nesillerden devralıyoruz. Ben hepimiz adına, her alanda medeniyet ve bilim ışığını en önlere taşıyacağımıza, en ileri atılımları yapacağımıza ve geleceğin parlak Koç mezunlarına kusursuz örnekler olacağımıza eminim. Bu yolda, Yüce Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün de dediği gibi hiçbir şeye ihtiyacımız yok, 'yalnız bir şeye ihtiyacımız vardır; çalışkan olmak.”

24-06-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş