Arama sonuçları

Protestolara Koç Üniversitesi de katıldı: ‘Akademi Biat Etmez’

Protestolara Koç Üniversitesi de katıldı: ‘Akademi Biat Etmez’

Kanun hükmünde kararnamelerle (KHK) akademisyen ihraçlarına yönelik İstanbul’daki üniversitelerde yapılan peşi sıra eylemlere Koç Üniversitesi de katıldı. Öğrenci, işçi, asistan ve öğretim üyelerinden oluşan Koç Üniversiteliler Dayanışması, “Akademi Biat Etmez” sloganıyla akademideki ihraçları protesto etti.

İstanbul Üniversitesi Beyazıt kampusunda altı öğrencinin gözaltına alındığı eylemle eş zamanlı düzenlenen protestoda, tüm üniversitelerdeki direnişlere dayanışma mesajı gönderildi.Koç Üniversiteliler Dayanışması, yaptıkları basın açıklamasında, “İfade özgürlüğünün olmadığı üniversite, düşüncenin yol edildiği içi boş binalardan ibarettir” dedi. 

Diken’in haberine göre  eylem Kocaeli Üniversitesi’nden ihraç edilen Prof. Dr. Onur Hamzaoğlu ve araştırma görevlisi Adem Yeşilyurt’un yaptığı açık dersle devam etti. Eylem sırasında, eylemi takip ederek kameraya alan birkaç sivil polis fark edildi. Öğrencilerin, “Bizi burada fişlemelerine izin vererek mi özgür üniversite olacaksınız” diye tepki göstermesi üzerine sivil polisler eylem alanından ayrıldılar.

Koç Üniversiteliler Dayanışması’nın basın açıklamasında şu ifadeler kullanıldı: 

TÜM BASKILARA KARŞI ÇIKIYORUZ: Koç Üniversiteliler Dayanışması’nı oluşturan öğrenciler, işçiler, asistanlar ve hocalar olarak, 2 Nisan 2013’ten bu yana sürdürdüğümüz emek ve özgürlük mücadelemizin birikimiyle, üniversitelere yönelik tüm bu baskılara karşı çıkıyoruz. Bugüne kadar kazanılmış tüm hakların tepeden bahşedilmediğini, bedeller ödenerek, mücadele edilerek kazanıldığını biliyoruz. 12 Eylül darbesinin üniversitelerde yarattığı tahribatı gölgede bırakan bu kıyım karşısında dayanışmayı ve birlikte mücadeleyi zorunlu görüyoruz.

AKADEMİSYENLERİN İHRAÇ EDİLMESİNE KARŞIYIZ: Üniversitelerdeki hukuk dışı tüm uygulamalara ve akademisyenlerin ihraç edilmesine karşıyız. Bu mücadelede yer alan herkesin yanındayız! Öğrencileri, işçileri, asistanları ve hocaları ile tüm Koç Üniversitelileri ifade özgürlüğünü savunmaya çağırıyoruz.

MÜCADELEYE DEVAM EDİYORUZ: Dünya çapında başarılı üniversitelere sahip olmanın yolu akademik özgürlükleri korumaktan geçer. İfade özgürlüğünün olmadığı üniversite, düşüncenin yok edildiği içi boş binalardan ibarettir. Koç Üniversiteliler olarak ‘Üniversiteler bizimdir’ diyoruz, mücadeleye devam ediyoruz.

16-02-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş