Arama sonuçları

Koronavirüs salgını yarattı: Koronafobi

Koronavirüs salgını yarattı: Koronafobi

Koronavirüs salgını yarattı: Koronafobi. Koronavirüs salgını gibi bir başka salgın da Koronafobi oldu. Beden ve akıl sağlığını olumsuz etkileyen bu durumla nasıl başa çıkabilirsiniz?

Tüm dünyayı sarsan ve binlerce ölümlere yol açan koronavirüs, psikolojiyi de bozmaya başladı. Ev izolasyonu, hastalık endişesi, aşırı tedbir, güvensizlik, stres ve kaygı koronavirüs (Covid-19) gibi toplumda hızla yayılıyor. Uzmanlar bu duyguya koronafobi diyor.

Bir yandan “virüs kapmayayım” endişesi, diğer yandan eve kapanmanın getirdiği bocalama halinin ve stres ile sıkıntının yarattığı koronafobi için ne yapmak gerekiyor?

KORONAVİNÜS SALGINI YARATTI: KORONAFOBİ

Bu sorunun yanıtını Maltepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Ana Bilim Dalı Dr. Öğretim Üyesi Burcu Kök Kendirlioğlu veriyor. Kendirlioğlu, zihinsel sağlığımızı korumanın yollarını şöyle anlatıyor:

Küresel salgınların bireyler ve toplumlar üzerinde strese neden olabileceğini, korku ve kaygının bunalımı tetikleyebileceğini söyleyen Dr. Öğretim Üyesi Burcu Kök Kendirlioğlu, COVID-19 salgını sırasında görülebilecek ruhsal durumları şöyle sıraladı:

“Kendiniz veya sevdiklerinizin sağlığıyla ilgili korku ve endişe, uykusuzluk ya da aşırı uyuma hali, iştahsızlık ya da aşırı yeme isteği, dikkati toparlamakta ya da konsantre olmakta zorluk, kronik sağlık sorunlarının kötüleşmesi, alkol, sigara ya da diğer ilaçların kullanımının artması…”

Evde izole hayat sürerken dahi günlük rutinin devam ettirilmesini öneren Kendirlioğlu, evden çalışanların çalışma saatlerini işe gidiyormuş gibi planlayabileceğini söyledi. Kendirlioğlu şöyle dedi: “Sürekli evde kalmak uyku saatlerinin kaymasına neden olabilir. Bunu engellemek için daha önceki yatış ve kalkış saatlerinizi uygulayın. Yemek rutininizi değiştirmeyin. Bu süreci kendinizi geliştirmek ve kendinize yatırım yapmak için bir fırsat olarak görmelisiniz.”

KORONAFOBİYE DUR DEMENİN YOLLARI

“Kendirlioğlu, bu süreçte herkesin zihinsel dayanıklılığını arttırması gerektiğini söyleyerek, yapılması gerekenleri şöyle sıraladı:

-COVID-19 ile ilgili konuşmaya ve dinlemeye gereğinden fazla maruz kalmayın. Tekrarlayan biçimde krizi konuşmak endişeye neden olur.

-Bedeninize iyi bakın. Sağlıklı, dengeli yemekler yemeye çalışın.

-Düzenli egzersiz yapın. Her sabah ev ortamında da basitçe yapabileceğiniz aerobik hareketler güne zinde başlamanızı sağlar. Endişe ve kaygınızı da yatıştırır, moralinizi yerine getirir.

-Uyku saatlerinize dikkat edin.

-Alkol ve sigaradan kesinlikle uzak durun.

-Rahatlamak için bu durumun geçici olduğunu kendinize sık sık hatırlatın. Normal yaşamınıza dönmek, kendinizin ve çevrenizdekilerin moralini yüksek tutmak için sevdiğiniz aktiviteleri birlikte yapmaya çalışın.

-Telefon ya da görüntülü konuşmayla arkadaşınız ya da aile üyenizle sık sık iletişime geçin.

-Sadece virüs ya da salgınla ilgili konuşmayın. Neler yaptığınızı, gelecekle ilgili olumlu planlarınızı anlatın.

-Evin dışına çıktığınızda kalabalık ortamlarda bulunmaktan ve toplu taşım araçlarını kullanmaktan kaçının, sosyal mesafeye dikkat ederek sağlıklı ilişkileri sürdürün. Kişilerle aranızda en az 1 metre mesafe olmalı.

-Umut duygusunu koruyun ve olumlu düşünmeyi sürdürün.

-COVID-19 hakkında sadece güvenilir bilgileri paylaşın. Doğru bilgileri paylaşmanız başkalarının korkularını yatıştırmanıza ve onlarla bağ kurmanıza da yardımcı olabilir.

-Nefes ve gevşeme egzersizleri yapın. Sosyal mesafeyi koruyarak ve kendiniz ile çevrenizdekileri riske atmadan kısa süreli yürüyüşler yapabilirsiniz. Sürekli evde ve hareketsiz kalmak bir süre sonra isteksizliğe ve o da mutsuzluğa neden olabilir.

 

03-04-2020


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş