Arama sonuçları

LGS: Son nakil başvurularında son gün

 LGS: Son nakil başvurularında son gün

LGS: Son nakil başvurularında son gün. Liselere yerleştirmede, nakil sürecinin dördüncü dönemi bugün sona erecek.

Milli Eğitim Bakanlığı’nca (MEB) liselere yerleştirme sonuçlarının açıklanmasının ardından bir okula yerleşemeyen ya da yerleştiği okulu değiştirmek isteyen öğrenciler, yerleştirmeye esas dördüncü nakil dönemi tercihlerini bugün saat 17.00'ye kadar yapabilecek.

LGS: SON NAKİL BAŞVURULARINDA SON GÜN

Dördüncü nakil döneminin tamamlanmasıyla yerleştirmeye esas nakil dönemleri sona erecek.

Tercihler, öğrenci ve velisi tarafından "https://e­okul.meb.gov.tr" internet adresinden veya herhangi bir ortaokul veya imam hatip ortaokulunun müdürlüğünden yapılabilecek. Yapılan tercihler ilgili ortaokul müdürlüklerine onaylatılacak.

Tercih işlemleri, Bakanlığın "http://www.meb.gov.tr" veya "https://e­okul.meb.gov.tr" internet adreslerinde yayımlanan tercih listelerine göre yapılacak.

Yerleştirmeye esas dördüncü nakil tercih başvurularının saat 17.00'de tamamlanmasının ardından sonuçlar 8 Eylül'de "www.meb.gov.tr" internet adresinden ilan edilecek.

 

İL VE İLÇE NAKİL KOMİSYONLARI KURULACAK

Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) geçtiğimiz 30 Temmuz’da açıkladığı merkezi yerleştirme sonuçlarına göre yerleşemeyen öğrenci sayısı 91 bin 687 olmuştu. Bu sayı birinci nakil dönemi sonunda 46 bin 17'ye ve ikinci nakil dönemi sonunda da 15 bin 574'e düşmüştü. Geçtiğimiz 3 Eylül’de açıklanan 3’üncü nakil uygulamasında ise açıkta kalan öğrenci sayısı 8 bin 738'e geriledi. MEB, herhangi bir liseye yerleşemeyen bu öğrencilerin, dördüncü nakil döneminde bir okula yerleştirilmesini hedefliyor. LGS nakillerinin 4’üncüsü için tercihler 6 Eylül’de son bulacak. Yerleştirme sonuçları da 8 Eylül’de açıklanacak.

 

Velilerin aklındaki soru ise bu son nakil uygulamasında da çocukları yerleşemezlerse ne olacağına ilişkin.

 

İL VE İLÇE KOMİSYONLARI KURULACAK

Bunun yanıtını da LGS yerleştirmeleriyle ilgili çıkan ilk kılavuz veriyor. Bu kılavuza göre açıkta kalan öğrenciler için  LGS İl/İlçe Öğrenci Yerleştirme ve Nakil Komisyonları kurulacak. Bu komisyonlar 10-14 Eylül tarihlerinde bu öğrencilerin tercihlerini alacak. 16 Eylül’de de bu yerleştirme sonuçlarını açıklayacak. MEB, yetkilileri de il ve ilçe komisyonlarında kurulacak nakil komisyonlarıyla açıkta kalan öğrencilerin bir liseye yerleştirileceğinin altını çiziyor.

 

AÇIK LİSEYE GİDECEKLER

İl ve ilçelerde kurulan bu komisyonlarda da yerleşemeyen öğrenciler için adres ise açık liseler olacak. Bu durumda aileler ya çocuklarını açık liseye, ya imam hatip ya da meslek liselerine ya da özel okullara yollamak zorunda kalacak.

 

 

06-09-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş