Arama sonuçları

Lisede sınıf geçmek zorlaşacak

Lisede sınıf geçmek zorlaşacak

Lisede sınıf geçmek zorlaşacak. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk AA Editör Masası’na konuk oldu. Eğitimle ilgili soruları yanıtlayan Selçuk lisede sınıf geçme ile ilgili yeni düzenlemenin yapıldığını da söyledi.

Selçuk’un açıklaması şöyle:

LİSEDE SINIF GEÇMEK ZORLAŞACAK

Ortaöğretimde sınıf geçme yönetmeliğindeki sınıfta kalmaya ilişkin tüm düzenlemeler hazırlandı. 2020-2021 yılından itibaren uygulanacak.

Selçuk daha önce yaptığı açıklamalarda da sınıf geçme ile ilgili düzenleme yapılacağını açıklamış ve şunları söylemişti:

 “Siz yaptığınız işin anlamlı olmasını istersiniz. Bu kadar sene çocuklar okuyor ama sonra üretim yok denildiğinde öğretmenler için de anlamsızlaşıyor. Sınıfta kalmanın olmadığı sistemde okurlarsa, 4 işlem bilmeden üniversite bitirebiliyorlar. Sınıfta kalmanın olmadığı ortamda öğrenci ‘Sen ne not verirsen ver, sınıfı geçeceğim’ dediği ortamda öğretmenin mutlu olması mümkün değil. Temelde sınıf geçmek eğer çok kolay olursa, dört işlem bilmeden lise bitirilebilir. Böylelikle giderek ülkenin öğretimsel düzeyi düşmeye başlar. Üniversite sınavlarında da yapılan net sayıları azalır. Bir öğrenci belirli derslerden yüksek not alarak, hiç öğrenmediği derslerden geçiyorsa, diyelim ki 6 tane zayıfı var ve geçiyorsa, bunu problem olarak görmememiz bir problem.”

 

05-09-2019


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş