Arama sonuçları

Liseye yeni model: Kimsenin görüşü alınmadı

Liseye yeni model: Kimsenin görüşü alınmadı

Liseye yeni model: Kimsenin görüşü alınmadı. CHP Genel Başkan Yardımcısı Yıldırım Kaya, liselerde yeni eğitim modeli için kimsenin görüşünün alınmadığını söyledi. Kaya, "Eğitim konusunda tek kişinin karar alması bizi felakete götürür" dedi.

Kaya, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'un açıkladığı liselerdeki yeni eğitim modeline ilişkin görüşlerini paylaştı.

LİSEYE YENİ MODEL: KİMSENİN GÖRÜŞÜ ALINMADI

Modelin, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı kutlamalarından hemen önce açıklandığını anımsatan Kaya, şöyle dedi: "Bu tasarıdan ne eğitim camiası ne öğretmenler ne de öğrenciler bir şey anladı. Bu yüzden Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk sürekli açıklama yapmak zorunda kalıyor. Hiç kimsenin görüşü alınmadan bu tasarı hazırlanmıştır. Eğitim konusunda tek kişinin karar alması bizi felakete götürür. Ekonomik ve bilimsel gelişmeler gözetilmeden yapılan çalışmalar bizleri eğitim alanında devre dışı bırakacaktır."

EĞİTİM İŞLEVSİZ HALE GETİRİLDİ

Anadolu liselerinde uygulanan program tablosunu gösteren Yıldırım Kaya, eğitimin işlevsiz hale geldiğini iddia etti.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'a "Hiç özeleştiri yaptınız mı?" sorusunu yönelten Kaya, sözlerini şöyle sürdürdü:

ÜNİVERSİTELERE DANIŞIN, GÖRÜŞ ALIN

"Uyguladığınız eğitim politikaları, çocuklarımızı geleceğe hazırlamaya yeterli değildir. Üniversitelere danışın, CHP ve diğer siyasi partilerden görüş alın. Daha büyük kaosların ortaya çıkmaması için uyarılarımızı dikkate alın. Eğitim alanında iyi şeyler yapılmak isteniyorsa yapılması gereken Atatürk'ün yaptığı gibi Eğitim Şurasının toplanmasıdır. Ortak aklı hayata geçirerek yeni bir program yapalım. Çağın ihtiyaçlarına cevap veren bir eğitim modelini hep birlikte uygulamaya koyalım."

Kaya, Bakan Selçuk'un Cumhuriyetin ilk yıllarında köy enstitüleri başta olmak üzere uygulanan eğitim modellerini örnek alması gerektiğini, bunu yaptığı zaman daha başarılı olacağını savundu.

ATANAMAYAN ÖĞRETMENLER SORUNU

Yıldırım Kaya, "atanmayan öğretmen, ücretli öğretmen" uygulaması ve 3600 ek gösterge başta olmak üzere eğitim camiasının birçok sorunu olduğunu, bu sorunlara da bir an önce çözüm bulunması çağrısında bulundu.

23-05-2019


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş