Arama sonuçları

İşte yeni lise modelinin dersleri

İşte yeni lise modelinin dersleri

İşte yeni lise modelinin dersleri. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından açıklanan yeni lise modelinde dersler de belli oldu.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk tarafından açıklanan lise modeli, 2020 eylül ayından itibaren 9. Sınıftan başlayarak uygulanmaya başlayacak. Bu modelde ders saatleri de azaltılıyor.

İŞTE YENİ LİSE MODELİNİN DERSLERİ

Bunun yanı sıra Sosyal Bilimler Deneyimi, Matematik Uygulamaları, Doğada Enerji ve Enerji Dönüşümleri, Araştırma Teknikleri, Finansal Matematik, Veri Analizi gibi yeni dersler de geliyor. 

AZALAN DERS SAATLERİ

İşte ortaöğretimde sınıflara göre ders saatleri şöyle olacak.

9. sınıfta 15-16 olan ders sayısı 8’e,

10. sınıfta 15-16 olan ders sayısı 9’a,

11. sınıfta 12-15 olan ders sayısı 9’a

12. sınıfta 12-15 olan ders sayısı 7’ye düştü.

HER SINIFTA ZORUNLU TUTULUYOR

MEB, tarafından paylaşılan bilgiye göre 11 ve 12’nci sınıflarda zorunlu ders sayısı üçe indirildi. Dersler, “Sosyal ve Beşeri Bilimler Grubu”, “Fen Bilimleri Grubu” adı altında birleştirildi. Eğitim Sen Genel Başkanı Feray Aytekin Aydoğan yeni programla ilgili şöyle dedi: “80 darbesinin ürünü olan zorunlu Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersleri her sınıfta zorunlu tutulmaya devam etmektedir. 4+4+4 yasası sonrası seçmeli adı altında yer alan din derslerinin de fiili uygulamalar sonucunda zorunlu hale getirilmesi uygulamalarından vazgeçilmiyor. 12.sınıf sosyal bilimler zorunlu grup dersleri arasında temel sosyal bilim derslerine yer verilmezken Tasavvuf Edebiyatı ve İslam Felsefesi derslerinin yer alması bilimsel eğitimi reddeden ideolojik hattın devam ettiğini göstermektedir. Rehberlik ve danışmanlık çalışmalarının güçlendirilmesi, desteklenmesi yerine okullara Kariyer Ofisleri kurulması eğitimde özelleştirme politikalarının hızlandırılacağını bir kez daha deklare edilmektedir. Ders sayılarının azaltılması yerine ders birleştirilmesi uygulaması hayata geçirilmiştir. Derslerin kazanımlarının ne olacağı, derslerin kimler tarafından okutulacağı belirsizliğini korumaktadır.”

9, 10, 11 ve 12 sınıfların ortak dersleri, haftalık ders saatleri ve seçmeli dersler şöyle olacak.

9'NCU SINIF DERS PROGRAMI

 

10'UNCU SINIF DERS PROGRAMI

11'İNCİ SINIF DERS PROGRAM

12'İNCİ SINIF DERS PROGRAM

 

19-05-2019


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş