Arama sonuçları

Marmara mezunlarına ulaşacak

Marmara mezunlarına ulaşacak

Marmara mezunlarına ulaşacak. Marmara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erol Özvar, başarıları ulusal basına yansıyan yaklaşık 5 bin civarında Marmara Üniversitesi mezununa ulaştıklarını bildirdi.

Özvar, TBMM Başkanı Mustafa Şentop ve İstanbul Valisi Ali Yerlikaya'nın katılımıyla Marmara Üniversitesi'nin Sultanahmet Külliyesi'nde düzenlenen 2019-2020 akademik yılı açılış töreninde yaptığı konuşmada, mezunlarının ve mensuplarının ulusal ve uluslararası ölçekte sosyal-ekonomik ve politik görevler üstlenmeleri ve Türkiye'nin refahı için hizmet etmelerinin Marmara Üniversitesi için gurur duymalarının haklı gerekçelerinden birini teşkil ettiğini söyledi.

Son 5 yılda kariyer başarıları ulusal basına yansıyan yaklaşık 5 bin civarında Marmara Üniversitesi mezununa ulaştıklarını söyleyen Özvar, bu başarı hikayeleri sayesinde Marmara Üniversitesi’ne talebin artmasını ve ortaöğretimden daha yüksek puanla öğrenci alımı yapılmasını beklediklerini de sözlerini ekledi.

Son yıllarda kamu ve vakıf üniversite sayılarının artması ile birlikte daha fazla öğrencinin yüksek eğitime devam ettiğini söyleyen Özvar, "Yüksek öğretim sisteminde meydana gelen değişmelerin bütün dünya uluslarını etkisi altına alan küreselleşme süreci içinde düşünmek ve bu sürecin doğurduğu tehditler ve fırsatlar ile birlikte değerlendirmek gerekmektedir" ifadelerini kullandı.

"DÜNYADA CİDDİ BİR REKABET SÖZ KONUSU"

Prof. Dr. Erol Özvar, iletişim, ulaşım, ticaret, yeni teknolojilerin baş döndürücü hızı, derinlik ve kapsamlı değişimin arttığı bir çağda dünya uluslarının ciddi bir rekabetin ve geri dönülmez bir yarışın içine girdiğini söyledi. 

Söz konusu rekabet ve yarışın belirleyici unsurunun beşeri sermaye olduğunu vurgulayan Özvar, şu görüşleri dile getirdi: 

"Bu bağlamda yüksek eğitim kurumları; eğitim ve öğretim faaliyetlerinde kuşkusuz yerel ve milli kaynaklardan beslenmeli, Türkiye'nin ve milletin medeniyet değerleri ile barışık olmalı, diğer yandan ulusal sınırları aşarak topluma, siyasete, sanayiye ve ekonomiye, karar vericilere ve düşünme hayatına yaratıcı, yenilikçi sürdürülebilir fikirler ve öneriler taşıyabilecek bireyler yetiştirmelidir. İş birliği ile rekabet, üniversitemizin bu amaçları taşıyacak en önemli etkileşim zeminleridir." 

08-10-2019


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş