Arama sonuçları

Sınıfta kalan 7 öğrenci Marmara Üniversitesi’ni mahkemeye verdi

Sınıfta kalan 7 öğrenci Marmara Üniversitesi’ni mahkemeye verdi

Sınıfta kalan 7 öğrenci Marmara Üniversitesi’ni mahkemeye verdi. Cumhuriyet'in haberine göre, tek dersten kaldıkları için okulu bir yıl uzatan Diş Hekimliği Fakültesi 2. sınıfında okuyan 7 öğrenci, önce rektörlüğe başvuruda bulundu. Öğrenciler, kaldıkları ders olan Endodonti dersi için Avukat Orkun Burak Uğurlu aracılığıyla rektörlüğe dilekçe sundular.

DERS SENE ORTASINDA İNGİLİZCEYE ÇEVRİLDİ

Öğrenciler, 2018-2019 eğitim öğretim yılına ait müfredatta yıllık olarak Türkçe anlatımlı gözüken Endodonti dersinin, dönem ortasında İngilizceye çevrildiğini belirtti. Avukat Uğurlu, "Öğrenciler ilk dönem yapılan vize sınavına Türkçe girdiler. İkinci dönem yapılan ikinci vizeye ve final sınavına ise Türkçe-İngilizce olarak sorulan karma sorularla girmişlerdir" dedi.

TÜRKÇE SINAV TALEBİNE REKTÖRLÜKTEN RED

Bu dersin, ders yılı başında Ders Kayıt Sistemi'nde Türkçe okutulan ders olarak göründüğünü hatırlatan Avukat Uğurlu, müvekkillerinin bütünlemede de başarısız olarak sınıfta kaldıklarını, İngilizce yapılan bütünleme sınavının iptal edilerek Türkçe yapılmasını talep etti.

Bu talebi rektörlük tarafından reddedilen Avukat Uğurlu, bu kez Bölge İdare Mahkemesi'ne başvurdu.

İNGİLİZCE YAPILAN SINAVIN TÜRKÇEYE ÇEVRİLMESİ DAVASI

Dilekçesinde, İngilizce yapılan bütünleme sınavının iptali için yaptıkları başvurunun Marmara Üniversitesi Rektörlüğü tarafından reddedilmesi üzerine bu davayı açtıklarını belirten Avukat Uğurlu, müvekkillerinin kaldıkları bu tek ders nedeniyle bir üst sınıfa geçemediklerini kaydetti. Avukat Uğurlu, "Dönem başında Türkçe olan dersin dönem ortasında belirlenmiş kayıt dışında İngilizceye çevrilmesi idari işlemlerde şekil unsurunu ihlal etmektedir" dedi.

Avukat Uğurlu, Marmara Üniversitesi Senatosu'nun kararı ile Diş Hekimliği Fakültesi 2. sınıfında Türkçe olarak okutulan Endodonti dersinin dönem ortasında İngilizce okutulmaya başlanmasının, ilk vizenin Türkçe, ikinci vize, final ve bütünlemenin Türkçe-İngilizce olarak sorulan karma sorularla yapılmasının idari işlemlerde belirlilik ve açıklık ilkesini bozduğunu savundu.

TÜRKÇE SORULARLA SINAVIN YENİLENMESİNİ İSTEDİ

Avukat Uğurlu, rektörlüğün bütünleme sınavının iptali için yaptığı başvuruyu reddettiğini hatırlatarak, müvekkillerinin üçüncü sınıftan ders alabilmeleri için 2019 yazında yapılan Endodonti dersinin bütünleme sınavının yürürlüğünün yargılama sonuna kadar durdurulmasına, bütünleme sınavının İngilizce sorularının geri alma işlemi ile ortadan kaldırılarak sınava giren öğrencilerin değerlendirilmesinin Türkçe sorular üzerinden yapılmasına karar verilmesini istedi.

REKTÖRLÜĞÜN RET KARARININ İPTALİNİ İSTEDİ

Avukat Uğurlu, sınavın Türkçe sorularla yenilenmesi isteminin uygun görülmemesi halinde de bütünleme sınavının tamamen iptal edilerek sınavın Türkçe dili üzerinden yapılmasına ilişkin talebini reddeden Marmara Üniversitesi Rektörlüğü kararının iptaline, müvekkillerinin kaldığı Endodonti dersinin bütünleme sınavının yürürlülüğünün yargılama sonuna kadar durdurulmasına karar verilmesini istedi.

"YÜRÜTMENİN DURDURULMASI KARARI BEKLİYORUZ"

Davaya ilişkin olarak DHA'ya konuşan Avukat Orkun Burak Uğurlu, "Bu davanın sebebi dersin dönem ortasında dil değişikliği ile İngilizceye çevrilmesi" dedi. Uğurlu, yapılan uygulamada hukuka aykırılık olduğunun altını çizdi.

Müvekkillerinin dönem ortasında yapılan dil değişikliği ile derste başarısız olduklarını hatırlatan Avukat Uğurlu, "Karma bir dil şeklinde sınav yapılmış. Hem Türkçe hem de İngilizce sınav yapılmış ve öğrenciler başarısız olmuşlar. Çünkü Türkçe olması gereken ve buna göre anlatılması gereken bir ders İngilizce anlatılmış ve yabancı terimler girerek öğrencileri zorlamıştır" dedi. 

Taleplerinin gerekçe gösterilmeden reddedildiğinin belirten Uğurlu, yürütmenin durdurulması kararının çıkmasını ve yapılan sınavın iptal edilerek yeni bir sınavın yapılmasını beklediklerini sözlerine ekledi.

03-10-2019


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş