Arama sonuçları

MEB, 'dijital vatandaşlık' eğitimine geçecek

MEB, 'dijital vatandaşlık' eğitimine geçecek

Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Ömer Faruk Yelkenci, "Türkiye'de Dijital Vatandaşlık Eğitimi Projesi"nin açılış etkinliğinde konuştu. Çocukların dijital dünyada desteklenmesi gerektiğini belirten Yelkenci, onların sorumlu dijital vatandaş olmalarına katkı sunmayı amaçladıklarını söyledi.

Bu kapsamda dijital vatandaşlık eğitiminin önemine vurgu yapan Yelkenci, şu ifadeleri kullandı:

PİLOT UYGULAMA OLACAK

"Türkiye'de dijital vatandaşlık eğitimine ilişkin bir pilot uygulamamız olacak. Uygulamayla tecrübenin paylaşılarak çoğaltılması amaçlanıyor. Projede yer alacak meslektaşlarımdan isteğim sadece uygulamayı değil meseleye yaklaşımı da eleştirel bir bakış açısıyla ele alarak, yaklaşımlarla ilgili önerileri ve düşünceleri de geliştirip ortaya koymaları. Dijital vatandaşlık eğitimi dediğimizde ben sadece vatandaşlığın bir boyutunu anlıyorum. Demokratik vatandaşlık, insan merkezli vatandaşlık gibi. Geçtiğimiz yüzyılın başlarında mekanik, ikinci yarısında elektronik hakimdi. Şimdi de dijital hakim olmaya başladı. Yarın başka bir şey gelecektir. Burada esas olan vatandaştır."

Projenin gelecek ocak ayında hayata geçmesinin kararlaştırıldığını ifade eden Yelkenci, projeye katkı sunanlara teşekkür etti.

17-10-2023


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş