Arama sonuçları

Mesleki eğitim merkezleri: Çocuk işçiliğine teşvik

Mesleki eğitim merkezleri: Çocuk işçiliğine teşvik

Mesleki eğitim merkezleri: Çocuk işçiliğine teşvik. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) mesleki eğitim merkezlerine giden çocuklara lise diploması vermesinin ardından yen bir adım daha attı. Mesleki eğitim merkezlerine giden öğrencileri çalıştıran şirketlere de teşvik ödeneceği açıklandı. Öğrenci başına ödenecek teşvik miktarı 6 bin TL ile 7 bin TL olacak.

 

ÇIRAKLIK EĞİTİM MERKEZLERİNİN ADI DEĞİŞTİ

Geçtiğimiz günlerde MEB, Liseye Geçiş Sistemi (LGS) tercih kılavuzunda değişiklik yaptı. Bu değişikliğe göre öğrenciler ilk nakil döneminden itibaren öğrencilerin mesleki eğitim merkezlerini de tercih edebilecek.

Peki mesleki eğitim merkezleri nedir? Aslında eski adları çıraklık eğitim merkezleri merkezleri. Bu okullar 2 Aralık 2016 tarihli KHK ile zorunlu ortaöğretim kapsamına alındı. Geçtiğimiz günlerde yapılan değişikle fark dersleri verilerek, lise diploması alınmasının önü açıldı. LGS tercih kılavuzunda bu merkezler şöyle tanımlanıyor:

“9’uncu sınıfta doğrudan alan ve dal seçimi yapılarak, işletmeyle sözleşme imzalanması ile eğitime başlanıyor. Öğrencilere 11’inci sınıfın sonunda “Kalfalık Belgesi”, 12’inci sınıfın sonunda ise “Ustalık Belgesi” düzenleniyor. Öğrenciler, haftada en az bir gün okulda teorik eğitim, işletmede 4 ya da 5 gün beceri eğitimi görüyor. Öğrenciler sözleşme imzalandıktan sonra asgari ücretin net tutarının yüzde 30’undan az olmamak üzere ücret almaya başlarlar. 27 alan ve 140 dalda meslekî eğitim verilmekte. Alan ve dallarla ilgili bilgiler tercih listelerinden öğrenilebilir. Ayrıca öğrenciler açık öğretim okullarına kayıt olarak fark dersleri vermek suretiyle lise diploması sahibi olabilirler. Meslekî eğitim merkezlerine yerleştirilen öğrenciler çıraklık eğitimine başlayacakları iş yerleri ile yerleştirildikleri tarihten itibaren en geç 2 ay içinde sözleşme imzalayacaklardır. Sözleşme imzalamayanların kayıtları silinerek açık öğretim kurumlarına yönlendirilecektir.”

MESLEKİ EĞİTİM MERKEZLERİNİ KURACAKLARA TEŞVİK

İşte mesleki eğitim merkezleri bu şekilde tanımlanıyor. Birgün’ün haberine göre organize sanayi bölgelerinde (OSB) ihtiyaç duyulan alanlarda yeni mesleki eğitim merkezleri sanayi şirketleri tarafından açılabilecek. Kurulacak özel mesleki eğitim merkezlerinde her bir öğrenci için ortalama altı bin TL ila yedi bin TL teşvik ödenecek. Son rakamlara göre 323 mesleki eğitim merkezinde 100 binin üzerinde öğrenci eğitim alıyor. MEB, OSB’lerde bulunan 32 mesleki eğitim merkezinde ise 10 bin öğrencinin eğitim aldığını açıkladı.

 

 

01-08-2019


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş