Arama sonuçları

Türkiye’de 2 milyondan fazla çocuk işçi var

Türkiye’de 2 milyondan fazla çocuk işçi var

 

Türkiye’de 2 milyondan fazla çocuk işçi var. Dünyada olduğu gibi Türkiye’de de çocuk işçiliği sorunu büyük boyutlarda. Bugün 2 milyondan fazla çocuk eğitim yerine tehlikeli işler de dahil olmak üzere çalışıyor.

 

Ankara Barosu, 12 Haziran Dünya Çocuk İşçiliği ile Mücadele Günü dolayısıyla yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, ILO sözleşmesi hükümlerince tehlikeli iş sayılacak yerlerin yanı sıra yer altında ve uzun süreli gece işlerinde çocukların çalıştırılmaması gerektiği vurgulandı. 

Çocukların sağlık, eğitim, gelişim ve barınma ihtiyaçlarının kamusal olarak karşılanması gerektiği ifade edilen açıklamada, şöyle denildi:

"Sosyal ve ekonomik alanlarda iyileştirmeler yapılmalı ve çocuk yoksulluğuna karşı önlemler alınmalıdır. Türkiye, imzaladığı uluslararası sözleşmelere uymalı, sözleşmelerin uygulanması için gerekli düzenlemeleri yapmalıdır."

TÜRKİYE’DE 2 MİLYONDAN FAZLA ÇOCUK İŞÇİ VAR

Dünyada olduğu gibi Türkiye'de de çocuk işçiliği sorununun ciddi boyuta ulaştığına dikkatin çekildiği açıklamada, 2018'de 67 çocuk işçinin iş kazası sonucu hayatını kaybettiği bildirildi.  

 ILO verilerine göre, dünya genelinde 213 milyon çocuğun çalıştığı, bunun 73 milyonunun ağır ve tehlikeli işlerde bulundukları belirtilen açıklamada, şunlara yer verildi:

"DİSK verilerine göre Türkiye'de 2 milyondan fazla çocuk çalıştırılıyor. Dünya genelinde yaşanan iş cinayetleri sonucunda her yıl 10-12 bin arası çocuk işçi hayatını kaybediyor. Çocuk işçiliğini önlemek için etkili denetimler yapılması gerek. Öncelikle yasaların uluslararası sözleşmelere ve anayasamıza uygun hale getirilmesi ile Türkiye'de çocukların stajyer ve çıraklık adı altında ucuz iş gücü olarak çalıştırılmalarına son verilmelidir. Bunu önleyecek etkin yargısal ve idari mekanizmalar kurulmalıdır. Çocuk işçiliği ile gerçek anlamda mücadele için bütün aktörlerin dahil olacağı çözüm yöntemleri hayata geçirilmelidir. Alanda çalışan çocuk hakları örgütleri, barolar ve STK'ler ile kamu kurumları ortak etkin çalışmalar yürütmelidir."

 

13-06-2019


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş