Arama sonuçları

Mülakat torpil, iltimas ve kayırma demektir

Mülakat torpil, iltimas ve kayırma demektir

Mülakat torpil, iltimas ve kayırma demektir. Öğretmen atamalarında mülakat uygulaması tartışılıyor. Mülakata eğitim sendikaları da karşı çıkıyor. Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’ın, KPSS’de en yüksek puanı almış olanın sözlü sınavda başarılı sayılmasının söz konusu olamayacağına dair açıklamasını eleştirdi. 

Geylan, mülakat sürecinin acımasız bir maraton olduğunu söyledi. Geylan, mülakat için “Torpil, iltimas, kayırmanın gençlerimizin geleceklerini çalmak” dedi. 

MÜLAKAT TORPİL, İLTİMAS VE KAYIRMA DEMEKTİR 

Geylan sözlerini şöyle sürdürdü:

“Gelin bu vebalden kurtulun; güvenlik soruşturması temiz olan adaylara KPSS puanı ölçüsünde mülakat puanı verin ve dolayısıyla KPSS sıralamasına göre atamaları gerçekleştirin. Tamam mülakatı savunmak zorundasınız, anladık. Ancak, bari aklımızla alay etmeyin! Sn. İsmet Yılmaz, ‘KPSS'den yüksek alınsa da sözlü sınavda başarılı sayılmasının söz konusu olmadığını’ ifade etmiş. Daha geçen mülakatta +/- 5 puan uygulamasını yapan Uganda Eğitim Bakanlığı mı idi. KPSS puanının mülakat puanında belirleyici olmaması anlayışınız yeni mi patladı(!) Merak ediyoruz; bir sonraki mülakat sürecinde daha başka neyi icat edeceksiniz?

Daha bir kaç ay önce üst düzey bürokratlarınız, “Güvenlik soruşturması temiz olan adaylara KPSS puanı ölçüsünde mülakat puanı verilecek” demiyorlar mıydı? Sayın Bakan’a katılıyorum: Öğretmen alım süreci bir maraton. Ama mülakat, kul hakkı yenen acımasız bir maratondur. Geçmiş onca tecrübe gösterdi ki, mülakat demek; torpil, iltimas, kayırma ve gençlerimizin geleceklerini çalmak demektir. Bu kadar vebali nasıl taşıyacaksınız? Gelin bu vebalden kurtulun; güvenlik soruşturması temiz olan adaylara KPSS puanı ölçüsünde mülakat puanı verin ve dolayısıyla KPSS sıralamasına göre atamaları gerçekleştirin. İki dünyada hayırla anılmak istiyorsanız; gençlerimizin ahını almayın.”

01-04-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş