Arama sonuçları

Nobel Ödüllü Aziz Sancar’a bu yapılır mı?

Nobel Ödüllü Aziz Sancar’a bu yapılır mı?

Aziz Sancar’a bu yapılır mı? Bilim insanı Prof. Dr. Aziz Sancar, yazar Orhan Pamuk’tan sonra Türkiye’ye Nobel ödülü kazandıran ikinci isim. 2015 Nobel Kimya Ödülü sahibi olan Sancar, bu ödülünü hem Türkiye’ye getirdi hem de mezunu olduğu İstanbul Üniversitesi’ne de dünya sıralamasında Pamuk gibi puan kazandırmaya başladı.

NOBEL ÖDÜLLÜ AZİZ SANCAR'A BU YAPILIR MI?

Nobel ödülünü kazandıktan sonra Sancar, Nobel Ödülü’nü Anıtkabir’e bağışladı. Bunu yaparken de “Nobel, Cumhuriyet ve Atatürk sayesinde kazanıldı. Nobel Ödülü olarak verilen madalyayı hiç düşünmeden Anıtkabir’e verecektim. Millet soruyor ‘Kardeşim niye Anıtkabir’ diye. Başka ne yaparsın bu Cumhuriyetin madalyasıdır” dedi.

TÜRKİYE'NİN EĞİTİMİNİ HEP ÖVDÜ

Sancar Nobel Ödülü sertifika ve madalyasını da mezun olduğu İstanbul Üniversitesi’ne verdi. Her defasında ödül almasına yol açan eğitimi Türkiye’de aldığını vurgulayan Sancar, “Nobel almamı Mardin’de aldığım ortaokul ve lise eğitimimle İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi’nde aldığım eğitim olmuştur” diyerek, Türkiye’de aldığı eğitime vefa borcu olduğunu dile getirdi.

SULTANBEYLİ AZİZ SANCAR ANADOLU LİSESİ

pervinkaplan.com'un Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) da Aziz Sancar’ın adını Sultanbeyli’de bir Anadolu lisesine verdi.  Aziz Sancar Anadolu Lisesi adını taşıyan lise ise Liseye Geçiş Sistemi’nde (LGS) sınavla öğrenci alan okullar listesine girdi ve ilk kez öğrenci aldı.

LGS sonuçları açıklandığında, okulların puanları görüldüğünde ilk akla takılan soru “Aziz Sancar’a bu yapılır mı?” oldu. pervinkaplan.com haberine göre Türkiye’nin gururu olan bu bilim insanının adının verildiği lise LGS’de sınavla öğrenci alan 81 Anadolu lisesi arasında aldığı öğrencilerin puanları açısından sıralamada 78’inci sırada yani sondan dördüncü sırada yer alıyor. 180 kontenjanı olan lisenin puanı ise 328.4232 oldu.

Kimse Galatasaray, İstanbul Erkek ya da Kabataş Erkek’in isminin değiştirilerek, Aziz Sancar’ın adının verilmesini istemiyor.

MEB AKLIN NEREDEYDİ?

Ama akla da Milli Eğitim Bakanlığı'na sorulacak şu soru geliyor:

“Nobelli Türkiye’nin gururu bilim insanın adını vereceğiniz lise için daha yüksek puanla öğrenci alan bir okulu neden seçmediniz? Ya da bir fen lisesine neden adını vermek aklınıza gelmedi? ”

 

 

 

30-07-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş