Arama sonuçları

Nöbetçi Anadolu Lisesi

Nöbetçi Anadolu Lisesi

Nöbetçi Anadolu Lisesi. Sözcü'den Sultan Uçar'ın haberine göre, Çanakkale’den Tunceli’ye 21 ildeki sınavsız Anadolu liselerine, 2020 LGS'ye özel sınav geldi. Bu iller şöyle; Amasya, Ardahan, Artvin, Bayburt, Bolu, Burdur, Çanakkale, Çankırı, Giresun, Gümüşhane, Iğdır, Isparta, Karaman, Kırıkkale, Kırşehir, Kilis, Ordu, Rize, Sinop, Tunceli, Yalova.

NÖBETÇİ ANADOLU LİSESİ

Türkiye’de, çağ nüfusuna göre her yıl 1.2 milyon çocuk ilkokula başlıyor. 8’inci sınıfta 1.2 milyon mezun olup, LGS’ye giriyordu. 2012’de getirilen 4+4+4 Sistemi akışı bozdu. 60 aylık okula alınanlar da bu yıl 8’inci sınıftan mezun oluyor. Yani 1.2 milyon yerine 471 bin artışla 1.7 milyon mezun verilecek.

BİR NİTELİKLİ BİR NİTELİKSİZ

MEB Bakan Yardımcısı Mahmut Özer 81 ilde çalıştı. 21 ilde de en az bir Anadolu lisesi sınava dahil edildi. Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği’ne göre her ilde bir fen ve sosyal bilimler lisesi olma zorunluluğu var. Merkezi sınavla alınan öğrenci oranı da yüzde 10’u geçemez. 21 ilde yüzde 10'u fen ve sosyal bilimler zaten dolduruyordu.

Şimdi 2020'de ‘nitelikli' olup sınavla öğrenci alacak Anadolu liselerinin 2021'de ‘niteliksiz' kapsamına alınması ve yüzde 10'luk kotanın aşılma riski var.

Eğitim Uzmanı Salim Ünsal, Sözü'nün konuyla ilgili sorularını ise şu şekilde yanıtladı:

ANADOLU LİSELERİ 21 İLDE NEDEN SINAVLA ÖĞRENCİ ALMIYORDU?

“Yönetmeliğe göre bir ilde mevcut öğrenci sayısının en fazla yüzde 10’u merkezi sistem sınavla alınabilir. 21 ilde zaten fen ve sosyal bilimler liseleri için ayrılan kontenjan yüzde 10’u dolduruyordu. Bu nedenle, Anadolu liselerine adrese göre öğrenci kaydediliyordu.”

SINAVSIZ GİRİLEN ANADOLU LİSELERİNE SINAV NİYE GETİRİLDİ?

“LGS aday sayısı 60 aylıklarla 471 bin artıp, 1.2 milyondan 1.7 milyona çıktı. Bu da 81 ilde sınav öğrencisi sayısını yüzde 30-40 arttıracak. 21 ilde şimdiye kadar fen ve sosyal bilimler liseleri için LGY’ye giren adaylar artık nitelikli diye Anadolu liselerine de sınavla girebilecek.”

KONTENJAN KAÇ ÖĞRENCİ ARTARSA SORUN ÇÖZÜLÜR?

“2019 LGS’de sınavla girilen okulların kontenjanı 139 bindi. Bu kontenjan en az 190 bine çıkarılırsa, 2019’la durum eşitlenir. Sınavla yerleştirilecek öğrenci sayısı 51 bin kişi artmalı.”

BU LİSELERE ARTIK SINAVSIZ GİRİLEMEZ Mİ?

“21 il de dahil edilince her ildeki en iyi Anadolu liselerine artık merkezi sınavla girilecek. Sınavsız, nitelikli Anadolu lisesi kalmadı. Sistem, 8 yıl önce kurulduğunda, 60 aylıklar sadece 1 yıl birinci sınıfa kaydedilmişti.”

ÇAĞ NÜFUSU GERİ DÖNÜNCE NE OLACAK?

“2012’de birinci sınıfa fazla kayıt alındı. Sonraki yıllar çağ nüfusu 1.2 milyona inildi. Bu yıl 1.7 milyona çıkılırken, 2021’de yine 1.2 milyon mezuna inecek. MEB, 2021’de yine sınavsız yapabilir. ”

ÖĞRENCİLER DEĞİŞİKLİKLERDEN NASIL ETKİLENİR?

“Geri dönülmezse, bu illerde sınavla alınan öğrenci sayısı yüzde 10 sınırını aşar. Zaten, fen ve sosyal bilimler bu sınırı dolduruyordu. Geri dönülürse de aynı okula bu yıl öğrenci sınavla, seneye sınavsız girecek. 9’uncu ve 10'uncu sınıflar arasında ciddi başarı farklılığı yaşanılması kaçınılmaz olacak.”

06-03-2020


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş