Arama sonuçları

Öğretmen ve akademisyene yatırım yapacağız

Öğretmen ve akademisyene yatırım yapacağız

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, "Öğretmen ve öğretim üyesi eğitimin en temel unsurudur. Önümüzdeki dönemde de buna yatırım yapacağız" dedi.

Yılmaz, Sivas'ta Cumhuriyet Üniversitesi'nin 2016-2017 Akademik Yılı açılış törenine katıldı.Yılmaz, Türkiye'yi 21. yüzyıla taşıyacak en büyük çalışmanın üniversitelerden geleceğini söyleyerek, "Üniversiteler bir toplumu ileri götüremezse o toplumun ilerlemesi mümkün değildir. Bir yere üniversite geliyorsa umut, müteşebbis ruhu geliyor demektir" dedi. 

Hükümete geldikleri dönemde Türkiye'de 76 üniversite olduğunu anımsatan Yılmaz, şimdi 181 üniversitenin bulunduğunu aktardı. Yılmaz, bir çok ilde yeni üniversiteler kurmaya devam edeceklerini belirterek, şöyle dedi: 

LİSANS ÖĞRENCİ SAYISI 4 MİLYONU AŞTI: Öğretmen ve akademisyene yatırım yapacağız. Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmazöğretmenlerle ilgili ne dedi? Bakan Yılmaz'ın öğretmen ve akademisyen açıklaması "Sadece lisanstaki öğrenci sayısı 4 milyonun üzerinde. Bu rakam da gösteriyor ki Türkiye'nin geleceği aydınlık, bundan hiç şüpheniz olmasın. Eğitimde kaliteleşmeyi artırmamız lazım. İşte bunun için de Milli Eğitim Bakanlığı ve YÖK ile el ele vererek Türkiye'nin eğitimpolitikasının daha iyi bir yere gitmesi için çalışma yapıyoruz.

ÜNİVERSİTELERİN ALANLARI OLMALI: Üniversitelerimizin tümünün, aynı, birbirinin kopyası olmasını istemiyoruz. Bütün üniversitelerimiz farklı değerler üretmelidir. Bu yaklaşım bütün üniversitelerin bütün alanlarda faaliyet gösterirken bir alanda temayüz etmesi anlamına geliyor. Bu amaca yönelik olarak bölgesel kalkınma odaklı, misyon farklılaşması ve ihtisaslaşması çalışması başlatıldı.

ÖĞRETMEN OLMADAN OLMAZ: Eğitimin temeli öğretmenöğretmen olmadan eğitimyapabilmek mümkün değil. Derslik yaparsınız, müfredat olur, bina olur. Ama öğretmen yoksa, öğretim üyesi yoksa ders yapabilmek mümkün değildir. Dersliğiniz yoktur, müfredat yoktur, kitap yoktur. Ama öğretmeniniz, öğretim üyeniz varsa açık alanda da olsa mutlaka eğitim yapılır. Öğretmen ve öğretim üyesi eğitimin en temel unsurudur. Önümüzdeki dönemde de buna yatırım yapacağız.

TEK TİPLEŞME OLMAZ: Eleştiriler var, 'darbeyi yapan da bu eğitimden çıktı' diyorlar. Doğru ama darbeye karşı olan da bu eğitimden çıktı. 'Dağa çıkan da bu eğitimden çıktı' diyorlar ama dağa çıkanla mücadele eden de bu eğitimden çıktı. Eğitimde tek tipleştirme olabilmesi mümkün değil. Çünkü eğitimin payı bir raddeye kadardır. Eğitimin dışında çevrenin payı vardır. Çevrenin dışında ailenin payı vardır. Cenabı Allah birlik ve beraberliğimizi daim etsin. Kardeşliğimizi güçlendirsin. Bundan sonra kusur görmek, ayıp görmek zamanı değil. Bundan sonra birbirimize hoşgörü ile bakmak, kusurlarını örtmek, iyi olan, güzel olan yönleri varsa onu öne çıkarmalıyız. Biz böyle yaparsak 21. yüzyıl üniversitelerle birlikte Türkiye'nin yüzyılı olacaktır.

Bu blog AA abonesidir

18-11-2016


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş