Arama sonuçları

Öğretmenlik kariyer basamakları sınavı değişiyor mu? Bakan Tekin ne dedi?

Öğretmenlik kariyer basamakları sınavı değişiyor mu? Bakan Tekin ne dedi?

Anayasa Mahkemesi’nin bazı kararlarını iptal ettiği Öğretmenlik Kariyer Basamakları Sınavı değişecek mi? Milli Eğitim Bakanlığı'nca (MEB) 19 Kasım'da gerçekleştirilecek Öğretmenlik Kariyer Basamakları Yazılı Sınavı için başvurular, 25 Eylül’de başlıyor.

Sınav başvuruları öncesinde Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin’in yaptığı açıklamalar söz konusu sınavda bir değişiklik olacağını gösteriyor:  “En az 10 yıllık bir öğretmenin bir test sınavı ile değerlendirilmesini de doğru bulmuyorum” diyen Tekin, yeni bir formül üzerinde çalıştıklarını ve önümüzdeki hafta açıklayacaklarını söyledi.

ÖĞRETMENİN TEST İLE DEĞERLENDİRİLMESİ

Tekin, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Öğretmenler Odası sohbetlerinin en önemli konularından birisinin kariyer basamakları olduğunu ifade etti. Konuya ilişkin nihai çözüm için Anayasa Mahkemesi’nin gerekçeli kararını beklediklerini belirten Tekin, şunları kaydetti:

"Ancak kısa vadeli önümüzdeki sınav için küçük bir düzenleme planlıyoruz. Eğer daha önceki gibi test sınavı yaparsak, bu sınavın bir mali yükü var. Ayrıca en az 10 yıllık bir öğretmenin bir test sınavı ile değerlendirilmesini de doğru bulmuyorum. O yüzden bu konuda hazırladığımız bir formülü önümüzdeki hafta sizlerle paylaşacağız. Hem kanundaki sınav zorunluluğunu aşacak, hem sınav ücreti sıkıntısını ortadan kaldıracak hem de genel politikalarımızla uyumlu hızlı çözüm üretmiş olacağız. Böylece öğretmenler odası sohbetlerimizden bir talebi daha hayata geçirmiş olacağız."

23-09-2023


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş