Arama sonuçları

Öğretmenlik meslek kanunu için teklif hazır

Öğretmenlik meslek kanunu için teklif hazır

Öğretmenlik meslek kanunu için kanun teklif hazır. CHP Genel Başkan Yardımcısı Yıldırım Kaya, öğretmenlerin ekonomik sorunlarının çözülmesi, çalışma koşullarının düzenlenmesi, toplumda statü ve saygınlık kazanmaları için öğretmenlik meslek kanununa ihtiyaç duyulduğunu belirtti. Kaya, bu konuda yasa teklifi hazırladıklarını bildirdi.

ÖĞRETMENLİK MESLEK KANUNU İÇİN TEKLİF HAZIR

Kaya, TBMM Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu'nun CHP'li üyeleriyle, 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla Meclis'te basın toplantısı düzenledi.

Öğretmenlik mesleğinin en önemli özelliğinin gelecek nesilleri yetiştirmesi olduğunu söyleyen Kaya, öğretmenliğin bu özelliğiyle diğer mesleklerden ayrıldığını, uzmanlık gerektirdiğini belirtti.

Kaya, öğretmenlerin yüklendikleri ağır sorumluluğa rağmen hak ettikleri toplumsal statü ve saygınlığa sahip olmadığını ifade etti.

ÖĞRETMENLER SAYGI İSTİYOR

Kaya, öğretmenlere hak ettikleri saygı ve değeri kazandıracak, ekonomik, sosyal haklarını düzenleyecek, çalışma şartlarını belirleyecek bir öğretmenlik meslek kanununa ihtiyaç olduğunu dile getirdi.

Atatürk'ün öğretmenlere verdiği değerden günümüzde eser kalmadığını vurgulayan Kaya, öğretmenlerin toplumsal statüsünü ve saygınlığını her geçen gün biraz daha kaybettiğini savundu.

BAŞKA ÜLKELERE GÖRE DAHA AZ MAAŞ

Kaya, Türkiye'de öğretmenlerin aylık ortalama 700 dolar maaş alırken, bu rakamın ABD'de 3 bin, Almanya, Fransa ve Japonya'da 2-3 bin, İngiltere'de ise 4-5 bin dolar olduğunu vurguladı.

Kaya, öğretmenlerin ekonomik sorunlarının çözülmesi gerektiğini belirtti. Kaya, öğretmenlerin çalışma koşullarının düzenlenmesi, öğretmenlik mesleğinin gerektirdiği eğitimi alabilmeleri, toplumda statü ve saygınlık kazanmaları için öğretmenlik meslek kanununa ihtiyaç olduğunu anlattı. Kaya öğretmenlik mesleğinin bir kanuna kavuşması için teklif hazırladıklarını anlattı.

22-11-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş