Arama sonuçları

Okul başlamadan önce düzenine kavuşturun

Okul başlamadan önce düzenine kavuşturun

Okul başlamadan önce düzenine kavuşturun. Bu hafta 1’ler, 5’ler ve 9’lar için uyum haftası. Ama okulların resmi açılışı 17 Eylül Pazartesi günü yapılacak. Yaklaşık 18 milyon öğrenci uzun bir yaz tatilinin ardından tekrar okullarına geri dönecek. 3 aylık bir aranın ardından tekrar düzene girmek, okula adapte olmak öğrenciler için zor oluyor. Uzmanlar ise okula uyum konusunda ailelere önerilerde bulunuyor. İlk öneri ise okullar açılmadan önce uyku ve yemek saatlerinde düzenin sağlanması oluyor.

Okula uyum ya da adaptasyon yalnızca yaşı küçük çocuklar için söz konusu değil. Her yaş grubundan çocuk uzun bir aranın ardından okula tekrar adaptasyon konusunda sıkıntılar yaşayabiliyor.

 

OKULA BAŞLAMADAN ÖNCE DÜZENİNE KAVUŞTURUN

 

Uzmanlar ise bunun normal ve olağan bir durum olduğunu vurguluyor. Bazı çocuklar tatilin ardından okula adaptasyon konusunda kısa süreli sorun yaşıyor, bazı çocuklarda ise bu daha uzun sürüyor.

Peki okula uyum konusunda ne yapmak gerekiyor? Ailelere öneriler nedir? ide okulları Rehberlik Psikolojik Danışman ve Rehber Öğretmeni Uzman Psikolog Eda Yılmazer, anne babalara şu önerilerde bulunuyor:

 

UYKU VE YEMEK SAATLERİNE DİKKAT

 

Yaz tatilinde yemek saatleri değişen, geç saatte yatağa gidip geç saatte kalkan çocukların okulların ilk günleri biraz daha zorlanabilir. Bu durumu önlemek için, çocuğun yemek yeme, oyun oynama ve uyku gibi ihtiyaçlarını okullar başlamadan bir hafta öncesinden düzene sokulmalı.

 

HER ÇOCUK FARKLILIK GÖSTERİR

 

Her çocuk okula uyum sürecinde etkilenebilir. Ancak etkilenme dereceleri ve bunu yansıtma biçimi her çocuğa göre de değişir.  Anne ve babanın bu konulardaki hazır oluşu, olayları algılayıp takındığı tavırlar çocuğun da tepkilerini etkiler. Çocuk, eğer sizin kaygılı olduğunuzu fark ederse, okulun güvenli bir yer olmadığına dair düşünceler geliştirir. Bu nedenle, anne ve babaların da kendi kaygılarını fark edip bunlarla ilgili önlemler alması oldukça önemlidir.

 

SES TONUNUZA DİKKAT

 

Okula yeni başlayan çocuklarda görülen okul korkusu anneden ayrı kalma korkusuyla ilgilidir. Çocuklarınıza okula başlamanın başlangıçta zor gelebileceğini ama zaman içinde okula alışacağını, okulda öğretmenleri ve arkadaşları ile birlikte vakit geçirmekten mutluluk duyacaklarını normal bir duygu tonuyla açıklanmalısınız.

 

OKULDA İLK GÜN NASIL GEÇTİ SOHBETİ

 

Çocuğunuz okuldan eve geldiğinde gününü nasıl geçirdiği ile ilgili sohbet etmeniz onun okul deneyimlerini sizinle paylaşarak rahatlamasını sağladığı gibi okula uyum sürecini de hızlandırır. Ancak bu sohbetlerin sorgulayıcı bir şekilde olmamasına, çocuğunuza sorgulanıyor hissi yaşatmamasına dikkat edilmelidir.

 

TEK KONU OKUL OLMASIN

 

Çocuğunuzun içinde bulunduğu kaygılı durum yumuşatılmaya çalışılmalı, tek ilgi ve konu merkezi “okul” olarak düşünülmemelidir. Çocuğu rahatlatacak bu kaygısını giderecek farklı ilgilere dikkatini çekme yoluna gidilmelidir. Onun kendini rahatlıkla ifade edebileceği yaratıcı sanat faaliyetleri, spor, müzik vb. gibi uğraşlar, arkadaşlarıyla bir araya gelebileceği ortamlar çocuğunuzu rahatlatacaktır.

 

UYUM SÜRECİ HER ÇOCUKTA FARKLI OLUR

Okula uyum süreci her çocukta farklılık göstermekle birlikte yaklaşık olarak birkaç hafta sürebilir. Aynı zamanda bu süre içerisinde sınıf öğretmeni ve okul psikolojik danışmanı ile kurulan işbirliğinin de olumlu ve hızlı sonuçlar elde edilmesine katkı sağlar.

11-09-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş