Arama sonuçları

ÖSYM, sizi üniversitelere nasıl yerleştirecek?

ÖSYM, sizi üniversitelere nasıl yerleştirecek?

ÖSYM, sizi üniversitelere nasıl yerleştirecek? Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) tercihlerini yapan adayların merak ettiği sorulardan birisi de üniversitelere nasıl yerleştirilecekleri oluyor. Adaylar tercihlerini başarı sıralarına göre yapacak ancak yerleştirme işlemi puan üstünlüğüne göre kontenjan kadar gerçekleştirilecek.

2019 YKS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu adayların tercihlerine nasıl yerleştirilecekleri hakkında da bilgi veriyor. Yükseköğretim kurumlarına iki türlü yerleştirme yapılıyor. Biri merkezi, diğeri de özel yetenek sınavlarıyla. Özel yetenek sınavlarını yükseköğretim kurumları kendi düzenliyor ve yerleştirmelerini de kendileri yapıyor.

Gelelim merkezi yerleştirmeye.

ÖSYM, SİZİ ÜNİVERSİTELERE NASIL YERLEŞTİRECEK?

Bu yerleştirme ÖSYM, tarafından merkezi olarak tercihleriniz ve puanlarınız doğrultusunda gerçekleşiyor. Bunun nasıl olacağını da YKS tercih kılavuzu bakın nasıl anlatıyor ve tercihlerle ilgili hangi uyarılarda bulunuyor:

 

LİSANS VE ÖN LİSANS PROGRAMLARINA

Adaylar, Tablo-3'teki ön lisans, Tablo-4'teki lisans programlarına:  

a) TYT ve/veya SAY, SÖZ, EA, DİL yerleştirme puanları.

b) Yükseköğretim programları ile ilgili tercihleri.

c) Yükseköğretim programlarının kontenjanları ve koşulları göz önünde tutularak yerleştirilecek.

TERCİH İLE İLGİLİ UYARILAR

Tercih alanlarının tamamının doldurulması zorunlu değil. Örneğin, bir aday tercih bildiriminde yalnızca dört programı göstermek istiyorsa ve bunlardan herhangi birine giremediği takdirde başka bir yerde okumak istemiyorsa, sadece bu dört programı yazabilir.

 

MERKEZİ YERLEŞTİRMENİN ESASLARI NEDİR?

Merkezî yerleştirme, adayların yerleştirme puanlarına, tercihlerine ve yükseköğretim programlarının kontenjan ve koşullarına göre bilgisayar ortamında yapılacak. Sistemin esasları şu şekilde özetlenebilir:

a) Her yükseköğretim programına, Kılavuzda belirtilen ve bilgisayar ortamında denetlenebilen koşulları taşıyan ve bu programa tercih listesinde yer vermiş olan adaylar arasından kontenjan sayısı kadar öğrenci yerleştirilecek. Yerleştirme puanlarına göre yapılacak yerleştirme işleminde ilgili yerleştirme puanı yüksek olan adaya öncelik verilecektir. 

b) Bir aday, puanları ne denli yüksek olursa olsun yalnız bir programa kayıt hakkı kazanabilir. Bu program, adayın yerleştirme puanlarıyla girebildiği en üst tercihidir. Bunun altında kalan tercihler işleme konmaz.

c) Merkezî yerleştirme sisteminde bir adayın kayıt hakkı kazandığı programı sonradan değiştirmesi, bir başka deyişle, daha düşük puanla öğrenci alan başka bir programa kaydolması mümkün değildir.

EN ÇOK İSTEDİĞİNİZİ EN ÜSTE YAZIN

d) Tercihlerinizi yaparken kaydolmayı en çok istediğiniz programı en üst tercihinize, daha sonra istediğiniz programı ikinci tercihinize yazınız ve bütün tercihlerinizi bu şekilde sıralayınız. Duruma göre yapabileceğiniz 24 tercihin baştan birkaç tanesini "Puanım yeterli olmayabilir" endişesine kapılmadan, sadece ilginizi göz önüne alarak belirleyebilir, buralara en çok istediğiniz programları yazabilirsiniz. Ancak, kazansanız bile kaydolmayı istemediğiniz bir programa tercih listenizde yer vermemeniz yararınıza olacaktır.  

 

BU KONTROLLERİ YAPIN

Tercihlerinizi son olarak şu açılardan bir kez daha kontrol ediniz:

-Listenizdeki programların bu kılavuzda "bakınız/koşullar" olarak gösterilen ve giriş için aranan bütün koşullarını karşılıyor musunuz? 

- Listenizdeki programların kodlarını doğru yazdınız mı?  Listenize yazdığınız programların kodunu ve adını bir kez daha kontrol ediniz?

- Listenizdeki programların sırası,  gerçekten istek sıranıza uygun mu? Örneğin, beşinci tercihinize giriş hakkı kazanacak olsanız, "Keşke altıncı tercihimi kazanmış olsaydım." demeyeceğinizden emin misiniz? Bütün tercihleriniz için bu geçerli mi?

Bütün bu kontrollerden sonra tercih bildirim işleminizi gerçekleştiriniz. 

 

EKRANDAKİ UYARILARI DİKKATE ALIN

Tercih işlemini ekrandaki uyarılara göre sonlandırınız. Tercihlerinizin ÖSYM’ye ulaştığından emin olmanız için ekranda “2019-YKS Tercihleriniz ÖSYM’ye bildirilmiştir.” ifadesini mutlaka görünüz.

TERCİH SÜRESİ İÇİNDE DEĞİŞİKLİK YAPABİLİRSİNİZ?

Tercih bildirim işleminizi tamamladıktan sonra "Tercih Süresi" içerisinde https://ais.osym.gov.tr internet adresinden tercihlerinizde değişiklik yapabilirsiniz. Tercihlerinde değişiklik yapmak isteyen adaylar bu işlemi elektronik ortamda yapacak. Ancak tercihlerin tümüyle iptali yapılmaz. Tercih süresi tamamlandıktan sonra tercihlerde değişiklik yapılamayacak. Tercih işleminizi tamamladıktan sonra "Tercih Süresi" içerisinde https://ais.osym.gov.tr internet adresinden tercih bilgilerinizi mutlaka kontrol ediniz ve yazıcıdan tercih listenizi alarak saklayınız. 

26-07-2019


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş