Arama sonuçları

Özel yeteneklilere özel müfredat

Özel yeteneklilere özel müfredat

Özel yeteneklilere özel müfredat. Milli Eğitim Bakanlığı üstün yetenekli öğrenciler için yapılan müfredat çalışmalarında sona gelindiğini açıkladı. Özel öğrenciler için bilim ve sanat merkezlerini sayısı artırılırken, yeni yerli zeka ölçeğinin de 2021 yılında kullanılmaya başlanması bekleniyor.

Üstün yetenekli öğrenciler için hazırlanan özel müfredatta sona gelindi. Açıklamayı Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürü Ahmet Emre Bilgili yaptı. Buna göre, akademisyenler ve öğretmenlerin oluşturduğu bir ekip okul öncesinden lise son sınıfa kadar örgün eğitimde kullanılacak müfredat için çalışma yürütüyor. Ayrıca, yeni bir yerli bir zeka ölçeği gelişme çalışması başladı.

BİLSEM SAYISI 164 OLDU

Üstün yeteneklilerin eğitimi için Milli Eğitim Bakanlığı, uygulama alanı olarak bilim ve sanat merkezlerini kullanıyor. Bu kapsamda merkezlerin sayısı 164'e çıkarıldı, yararlanan öğrenci sayısı ise 63 bin oldu. Ayrıca 1034 destek eğitim odası kuruldu. Ancak bunlar örgün eğitim modeli değil. Yani öğrenciler okul sonrası bu merkezlerde ek eğitim alıyor.

Bu nedenle Bilsem yönergesini yenilemeye başlayan bakanlık, Türkiye'de ilk olacak özel yetenekliler yönetmeliği üzerinde de çalışıyor.

Öğretmenlerin kapasite geliştirme çalışmalarına da destek olunuyor. Üstün yetenekli öğrencilerle ilgilenen 2 bin 763 öğretmenden bin 186'sı yüksek lisanslı, 113'ü de doktora derecesine sahip.

ASİS-2 GELİŞTİRME AŞAMASINDA

Yerli bir zeka ölçeği olan ve tanılama aracı olarak kullanılan ASİS adlı yerli zeka ölçeği de 2 yıldır kullanılıyor. Yeni geliştirilen zeka ölçeği ise ASİS-2 adını taşıyor. TÜBİTAK ile yürütülen yerli ölçek projesinin ise 2021 yılında tamamlanması bekleniyor.

14-10-2019


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş