Arama sonuçları

Parası olan üniversite daha iyi tıp eğitimi mi veriyor?

Parası olan üniversite daha iyi tıp eğitimi mi veriyor?

Parası olan üniversite daha iyi tıp eğitimi mi veriyor? Türk Tabipleri Birliği (TTB) Başkanı ve Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Sinan Adıyaman başarılı öğrencilerin tıp fakültelerini tercih etmekten kaçındığını söyledi. Adıyaman, tıp eğitimi için de anatominin önemine dikkat çekerek, kadavra bulmakta yaşanan zorluğa değindi. Adıyaman, parası olanların yurtdışından kadavra getirdiklerini dile getirdi.

Tıp fakültelerinin sayılarının 103’ü bulduğunu anlatan Adıyaman, tıp fakültelerinde giderek puanların düştüğünü vurguladı. Hürriyet’ten Esra Ülkar’ın haberine göre vakıf üniversitelerinin artmasıyla birlikte tıp fakültelerinde de puanların düşmeye başladığını söyledi.

PARASI OLAN ÜNİVERSİTE DAHA İYİ TIP EĞİTİMİ Mİ VERİYOR?

Adıyaman’ın açıklamaları şöyle:

“Tıp fakülteleri eskiden ilk sıradaydı. Vakıf üniversitelerinde tıp fakülteleri arttı, puanlar düştü. Puanlar da düştüğü için başarı oranı daha düşük öğrenciler bu fakültelere girebiliyor. Bu durum niteliği düşürdü. Tıp fakülteleri iyi değildi daha kötü hale gelmeye başladı. Tıpta eğitim önce anatomiden geçer. Hastalıkları, tedavisini anlamak için anatomi bilgisi çok iyi olmalı. Olmazsa olmazdır, bu yüzden iyi öğrenilmeli. Maddi durumu güçlü olanlar kadavra buluyor. Yurtdışından satın alıyorlar. Kadavranın bulunmaması ise anatomi eğitiminin yeterli olmamasına neden olur. Bu da tıp eğitimini olumsuz yönde etkiler.

BAŞARILI ÖĞRENCİLER NEDEN KAÇIYOR?

Sağlıkta şiddet o kadar yaygınlaştı ki lise talebeleri buralara girmek istemiyor. Günde ortalama 30’un üzerinde şiddet vakası söz konusu. Bu da öğrencilerin gözlerini korkutuyor. Daha başarılı öğrencilerin başka dallara gitmesine sebep oluyor. Uzmanlık sınavlarında dermatoloji birinci sırada. Beyin, kalp, damar son sıralarda yer alıyor. Bunun nedeni cerrahi branşlarda eğitim daha zor. Doktora şiddet uygulanıyor, gerekli tedbirler alınmıyor. Yeni mezun arkadaşlar daha çok dahili branşları, ölümün, yoğun bakım olayının az olduğu, hizmet olarak daha kolay iletişim kurulabilecekleri branşları tercih ediyorlar.”

14-03-2019


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş