Arama sonuçları

Polis Akademisi bünyesindeki enstitü ‘adli bilirkişi’ olacak

Polis Akademisi bünyesindeki enstitü ‘adli bilirkişi’ olacak

Polis Akademisi bünyesinde faaliyete geçen Adli Bilimler Enstitüsü Müdürlüğü, mahkemelerden talep olması durumunda adli bilirkişi olarak rapor düzenleyecek.

4652 sayılı Polis Meslek Yüksek Öğretim Kanunu'nun 26. maddesine dayanılarak, 5 Mart 2012 tarihli Bakanlar Kurulu kararıyla kurulan Adli Bilimler Enstitüsü Müdürlüğü, Polis Akademisi Lisansüstü Eğitim ve Öğretim Yönetmeliği'nin 14 Şubat'ta Resmi Gazete'de yayımlanmasıyla faaliyete geçiyor.

Adli Bilimler Enstitüsü Müdürlüğünde, Emniyet Genel Müdürlüğü ve Polis Akademisi Başkanlığının ihtiyaç duyduğu alanlarda öğretim elemanı ve uzman personel yetiştirilecek.

Öte yandan, açılacak lisansüstü programlarda ise Emniyet Genel Müdürlüğünün çeşitli birimlerinde görevli olan emniyet hizmetleri sınıfı personelinin yanı sıra Adalet Bakanlığı, Türk Silahlı Kuvvetleri, İçişleri Bakanlığı ve diğer bakanlıklar ile özel sektörden ilgili personele yönelik genel anlamda adli bilimlerin bütün alanlarını kapsayacak biçimde eğitim verilecek.

BÜNYESİNDE 3 ANABİLİM DALI OLACAK
Enstitüde kurulacak Kriminalistik, Fen Bilimleri ile Bilişim, Teknoloji ve Mühendislik Anabilim Dalı Başkanlıkları çatısı altında bilimsel araştırma inceleme ve yayın faaliyetlerinde bulunulacak.

Akademik danışmanlık hizmetlerinin yanı sıra bilimsel toplantı, sempozyum, konferans ve seminerler düzenlenecek. Uzmanlık eğitimi, kurs ve sertifika programlarının da yapılacağı enstitü, başvurulması durumunda bilimsel ve teknik görüş bildirerek mahkemelerin talepleri doğrultusunda "adli bilimler" alanında bilirkişilik yapacak.

Adli Bilimler Enstitüsü Müdürlüğü, adli bilimler alanında milli ve milletlerarası standartlar doğrultusunda akreditasyon ve sertifikasyon hizmetlerinde de bulunacak.

Bu blog AA abonesidir.

17-02-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş