Arama sonuçları

Proje Okul öğretmenine: Tercih yap ya da biz resen atarız

Proje Okul öğretmenine: Tercih yap ya da biz resen atarız

Aralarında İstanbul (Erkek), Kabataş, Cağaloğlu gibi Anadolu ile başta İstanbul Atatürk Fen Lisesi'nin de yer aldığı Anadolu, fen ve sosyal bilimler liseleri gibi "Proje Okul" kapsamına alınan okullardaki öğretmenlere ve yöneticilere "Ya tercih yapın ya da resen atanacaksınız" yazısı ulaştı.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından illere gönderilen "İhtiyaç ve Norm Kadro Fazlası Öğretmenler" başlıklı yazıda hem norm fazlası hem de proje okullardaki öğretmen ve müdürleri ilgilendiren "atamaların" nasıl yapılacağı belli oldu.  Bu öğretmen ve müdürler 23-26 Eylül tarihleri arasında tercihlerini yapacak. Öğretmenlere 25 tercih hakkı verilecek.
İşte genelgeden ayrıntılar:  

ÖĞRETMEN AÇIĞINA KARŞI: Türkiye'nin varlığına, birlik ve beraberliğine karşı son dönemde yaşanan bazı olaylarda rol aldığı tespit edilen öğretmenlerin görevlerine son verilmesi nedeniyle oluşan öğretmen ihtiyacının bir kısmının, daha önce atanan ve yetiştirme sürecini tamamlayan öğretmenler ile gelecek ay ataması yapılacak sözleşmeli öğretmenlerce karşılanacak. 

NORM KADRODAKİLER AÇIK OLAN OKULLARA: Öğretmen ihtiyacının bir kısmı da ihtiyaç ve norm fazlası öğretmenlerin öğretmen açığı bulunan eğitim kurumlarına atanmaları yoluyla giderilecektir. Bu ihtiyacın, eğitim ve öğretim yılının başladığı ilk günlerde karşılanması özel önem arz etmektedir.

HİZMET PUANI ÜSTÜNLÜĞÜNE: Bu ihtiyacın giderilmesi için yapılacak atamalarda öğretmenlerin tercihi dikkate alınarak, öncelikle il içinde alanlarında ihtiyaç duyulan eğitim kurumlarına atanacak.

PROJE OKUL MÜDÜR VE ÖĞRETMENLERİ DE: Sadece norm kadro fazlası olan öğretmenler değil, proje okullar da bu kapsama giriyor. Genelgede bu durum şöyle açıklanıyor: MEB Özel Program ve Proje Uygulayan Eğitim Kurumları Yönetmeliği'nin 11'inci maddesine göre bu okullara yöneticiler ve öğretmenlerin 4 yıllığına atandığını belirtilerek, aynı unvanla aynı eğitim kurumunda 8 yıldan fazla süreyle öğretmen ve yönetici olarak çalışılamayacağı belirtiliyor.

8 YILINI DOLDURAN TÜM EĞİTİMCİLER: Bu durumda da proje okullarda 8 yılını dolduran başta müdürler olmak üzere yöneticiler ile öğretmenlerin görev süreleri son buluyor. Bu eğitimciler arasında 8 yıldan az, 4 yıldan fazla çalışanlar aynı okullarda görevlendirilebiliyor. Ancak 8 yılını dolduran tüm eğitimciler bu okullardan ayrılmak zorunda.

BAŞVURUDA BULUNMAYANA RESEN ATAMA: Yazıda bu öğretmenler ve müdürlerden başka bir okula atanmak için başvuruda bulunmayanların ya da tercihlerinden birine atanamayanların görev yerleri il içerisinde valiliklerce resen belirleneceği ifade edildi.

EN FAZLA 25 TERCİH: Hem norm kadro fazlası olan hem de proje okullarda 8 yılını dolduran tüm öğretmen ve yöneticiler 25 eğitim kurumu tercih edecek. Tercihlerine hizmet puanı üstünlüğüne göre il içinde yerleştirilecekler.

ATANAMAYANLAR NE OLACAK? Tercih yapmayan ya da tercihlerine atanamayan öğretmenler ve yöneticiler ise hizmet puanı en fazla olandan başlamak üzere öncelikle görev yaptıkları ilçe içerisinde, bunun olmaması durumunda görev yaptıkları il içerisinde ihtiyaç duyulan okullara resen atanacaklar.

ÖNCELİK DEVİR ALINAN OKULLARDA: Atamalarda, eğitim kurumlarının boş öğretmen norm kadrolarının, atama yetkisi bakanlıkta olanlar hariç, tamamı açık gösterilecek ve yeni açılan eğitim kurumları ile özel okullardan bakanlığa devredilenlere yapılacak atamalara öncelik verilecek.

GEÇİCİ GÖREVLENDİRME YOK: Yazıda öğretmenlerin, zaruri durumlar dışında gerek bakanlığın merkez ve taşra teşkilatı birimlerinde gerekse diğer kamu kumu ve kuruluşlarında geçici olarak görevlendirilmeyecekleri belirtildi.

PROJE OKUL NEDİR?
Dershaneler Yasası olarak bilinen düzenleme ile birlikte 2014 yılında Torba Yasa'ya eklenen bir madde ile aralarında İstanbul (Erkek) Kabataş Erkek, Cağaoğlu Anadolu, Hüseyin Avni Sözen, İzmir'de Cahit Kora, Ankara'da Atatürk liseleri gibi Türkiye'nin en yüksek puanla öğrenci alan, gözde ve köklü okulları Proje Okul olarak ilan edildi. Bu düzenlemeye göre bu okulların müdür ve öğretmen atamaları artık "sınavsız" Bakan 'olur' ile yapılacaktı. Şu ana kadar proje okul sayısı 112'yi buldu. Bu okullar arasında Anadolu, fen, sosyal bilimler, güzel sanatlar, spor, mesleki ve teknik liseler yer alıyor.  

Bu okullarla ilgili 1 Eylül 2016'da bir de yönetmelik yayımlandı. Yönetmeliğe göre bu okullara akademisyenlerin müdür olarak atanabilmesinin ve ders verebilmesinin de önü açıldı. Şu anda seçilen 112 Proje Okul'un dışında merkezi sınavlarda ilk genelinde yüzde 5'lik dilimde olan başka okullarda Proje Okul kapsamına alınabilecek.  Yeni seçilecek proje okullarda ulusal ve uluslararası akreditasyonlara da bakılacak.

 

21-09-2016


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş