Arama sonuçları

Rektör atamasında performansa bakılacak

Rektör atamasında performansa bakılacak

Rektör atamasında performansa bakılacak. Rektörlük için akademiyenler nasıl başvuru yapacak? Rektörlük için 3 yıl profesörlük şartını kaldıran Cumhurbaşkanlığı kararnamesinin ardından rektör adaylarının başvurusuna ilişkin usul ve esaslar da yeniden düzenlendi.  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla Resmi Gazete’de yayımlanan 141 sayılı Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle Rektör Adayı Olmak İsteyenlerin Başvurusuna İlişkin Usul ve Esaslar yayımlandı.

REKTÖRATAMASINDA PERFORMANSA BAKILACAK

 

Buna göre devlet, vakıf ve yüksek teknoloji enstitülerine rektör adayı olmak için başvuracaklardan sahip olması ve atanması için gerekenler maddeler halinde düzenlendi. İşte bu düzenleme:

-Rektörlük süresi dolmadan en geç 30 gün önce, rektörlük süresi dolmadan herhangi bir sebeple sona ermesi veya adaylık sürecinin yenilenmesi halinde ise 5 gün içinde Yükseköğretim Kurulu’nca rektör adaylığı için duyuru yapılır. Rektör adayı olmak isteyenlerin yapılan duyuruda belirlenen tarih aralığında başvuruda bulunmaları gerekir.

-Kanunlarda ve Cumhurbaşkanlığı kararnamelerinde belirlenen şartları taşıyanlar rektör adaylığı için başvurabilecekler.

-Devlet üniversitesi veya yüksek teknoloji enstitüsü rektör adayları, adaylık şartlarını gösterir belge ve özgeçmişlerini ekledikleri bir dilekçe ile YÖK’e başvurur.

VAKIF ÜNİVERSİTELERİNDE REKTÖR ATAMASI

-Vakıf üniversitesi rektör adayları rektörlük şartlarını taşıdıklarını gösterir belge ve özgeçmişlerini ekledikleri bir dilekçe ile mütevelli heyetine başvurur. Mütevelli heyeti teklif ettiği rektör aday-adaylarını gösterir bilgi ve belgeleri Cumhurbaşkanlığına sunmak üzere YÖK’e gönderir.

YÖK ADAYLARI SORUŞTURACAK

Yükseköğretim Kurulu devlet üniversitesi ve yüksek teknoloji enstitüsü rektör adayları ile vakıf üniversitesi mütevelli heyetin teklif ettiği rektör adaylarının tamamını, şartları taşıyıp taşımadığı, lisans, lisansüstü eğitim merkezleri, akademik unvanlarını aldığı tarihler ve atamaları, bulundukları idari görev ve deneyimleri, sicil ve disiplin dosyaları yönlerinden bir raporlama yaparak, Cumhurbaşkanlığına sunar. Ayrıca yeniden atanmak isteyen rektörlerin Yükseköğretim Kurulu’nca belirlenen kriterlere göre oluşturulacak performans raporları da Cumhurbaşkanlığına sunulur.

Cumhurbaşkanı YÖK tarafından sunulan devlet üniversitesi ve yüksek teknoloji enstitüsü rektör adayları arasından birini, vakıf üniversitelerinde mütevelli heyetin teklif ettiği rektör adayını veya rektör adaylarından birini rektör olarak atar veya başvuru sürecinin yenilenmesini ister.

 

 

02-10-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş