Arama sonuçları

Tekin, kadrosunu Hacı Bayram’dan topluyor

Tekin, kadrosunu Hacı Bayram’dan topluyor

Tekin, kadrosunu Hacı Bayram’da topluyor. Hacı Bayram Veli Üniversitesi, yeni dönemde Milli Eğitim Bakanlığı’ndan (MEB) uzaklaştırılanları kadrosuna almaya devam ediyor. Eski MEB Müsteşarı Yusuf Tekin yapılan kanun değişikliği ile üniversiteye rektör olarak atandıktan sonra bakanlıktan uzaklaştırılan eski mesai arkadaşlarını üniversitede toplamaya başladı.

TEKİN KADROSUNU HACI BAYRAM’DA TOPLUYOR

Birgün’den Mustafa Mert Bildircin’in haberine göre bakanlıktan uzaklaştırılanların adresi Hacı Bayram Veli Üniversitesi oldu. Gazi Üniversitesi’nin bölünmesiyle kurulan üniversitenin kadrosuna eklenen eski MEB yöneticisi sayısı üç oldu.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un görevinden aldığı eski İstanbul Milli Eğitim Müdürü Ömer Faruk Yelkenci, Hacı Bayram Veli Üniversitesi’nde Rektör Danışmanı olarak göreve başladı.

ÜNİVERSİTELERİ BÖLEN YASA İLE KURULDU

Kamuoyunda, “Üniversiteleri bölen tasarı” yasayla kurulan Hacı Bayram Veli Üniversitesi, MEB’in arka bahçesi oldu. Gazi Üniversitesi’nden kopartılan fakültelerden oluşturulan ve logosu ve internet sitesi dahi olmadan kurulan Hacı Bayram Veli’ye bir eski MEB yöneticisi daha atandı.

Rektörlüğünü eski MEB Müsteşarı Yusuf Tekin’in yaptığı üniversitenin yönetim kadrosu büyük ölçüde MEB’den ayrılanlardan oluşturuldu. MEB Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü daire başkanları Fethullah Güler, Mehmet Baran ve Celal Kılıç’la birlikte görevinden alınan Genel Müdür Kemal Şamlıoğlu, Hacı Bayram Veli Üniversitesi Genel Sekreterlik koltuğuna oturdu. Şamlıoğlu, Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Hilmi Ünsal ile birlikte Hacı Bayram Veli Üniversitesi Genel Sekreterliği makamına getirilen ikinci isim oldu. Bir süre önce görevden alınan İstanbul eski Milli Eğitim Müdürü Ömer Faruk Yelkenci de Hacı Bayram Veli Üniversitesi’nde Rektör Danışmanı olarak göreve başladı.

3 YIL ŞARTI DEĞİŞİNCE REKTÖR OLDU

13 Eylül 2018 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile rektör olarak atanabilmek için 3 yıl profesörlük yapma şartı kaldırılmıştı. Bu şartın kaldırılmasından sonra değişiklikten ilk yararlanan da eski Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Yusuf Tekin oldu. Bir ay önce profesörlük unvanı alan Tekin Hacıbayram Veli Üniversitesi’ne rektör olarak atandı. Eğitim camiasında bu atama ‘Yasa Yusuf Tekin için değişmiş’ diye yorumlandı. Tekin, Ziya Selçuk’un Milli Eğitim Bakanı olmasının ardından bakanlıkta görevinden ayrılmıştı.

 

21-11-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş