Arama sonuçları

TÖZOK Başkanı Dal uyardı: Sömestr tatiline kadar 50 okul daha kapanabilir

TÖZOK Başkanı Dal uyardı: Sömestr tatiline kadar 50 okul daha kapanabilir

TÖZOK Başkanı Dal uyardı: Sömestr tatiline kadar 50 okul daha kapanabilir. Hürriyet’ten Nuran Çakmaklı’nın haberine göre, Türkiye Özel Okullar Derneği (TÖZOK) Başkanı Nurullah Dal, özel okullar kriziyle ilgili duyumları doğruladı. Dal, “Sömestr tatiline kadar 50 okul daha maalesef kapanabilir” dedi.

Son beş yılda her yıl 300 okulun kapandığını açıklayan Nurullah Dal, şöyle dedi:

“Özellikle ucuz ve butik okullar sıkıntıda, aşırı rekabete dayanacak halleri kalmadı. Bazıları bunu artık kaldıramıyor, devretmeye çalışıyor. Bunu devredecek kimse bulamayınca kapatmaya mecbur kalıyor.”

TÖZOK BAŞKANI DAL UYARDI: SÖMESTR TATİLİNE KADAR 50 OKUL DAHA KAPANABİLİR

Dal'ın velileri uyarısı ise şöyle:

“En önemli kriz Doğa Koleji’ndeydi. Devir işlemi olursa rahatlayacağız. Plansız büyümenin getirdiği krize bir de kiraların yüksekliği eklenince okul sahipleri bununla baş edemez oldu. Türkiye genelinde 50 irili ufaklı okulun kapanabileceğini tahmin ediyoruz. Bu okullar bize gelip destek istiyorlar. Nispeten küçük kurumlar olduğu için büyük kitle etkilenmeyecek. Öğrenci sayıları 100-200 gibi, toplasanız 2 bin öğrenci yarım dönemlik mağduriyet yaşayabilir. Aslında veliler de bunu farkında. Birçoğu çocuğunu almış durumda. Ama en çok da öğretmenlerimiz için durum üzücü.

Veliler de lütfen biraz dikkatli olsun. Bir öğrenci maliyetinin 14-15 bin lira olduğu bir yerde 9-10 bin liralık bir yere kayıt yapıyorlar diye sevinmesinler. Bilin ki o okul zor durumda. Okulları sıkıntıya sokan şeylerden biri de fahiş kiralar. 100-200 bin liralık yer 400-500 bin liraya kiraya verilmiş. Bu okullar kapattığında bakıyor ki bu kiraları verecek kimse yok. Aman dikkat! Sadece okullar değil, bu okulların tedarikçileri de perişan. Yemek, servis gibi hizmet verenler de mağdur durumda.”

21-12-2019


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş