Arama sonuçları

Türk üniversiteleri neden sıra kaybediyor?

Türk üniversiteleri neden sıra kaybediyor?

Türk üniversiteleri neden sıra kaybediyor? ODTÜ University Ranking by Academic Performance Laboratuvarı (URAP) URAP Koordinatörü Prof. Dr. Ural Akbulut tüm dünya sıralamalarında Türk üniversitelerinin sıra kaybettiğini söyledi. Peki neden üniversiteler sıra kaybediyor?

Üniversiteleri sıralayan kurumlardan birisi olan URAP Koordinatörü Prof. Dr. Akbulut, Türk üniversitelerinin çoğunun, son yıllarda sadece URAP dünya sıralamasında değil tüm dünya sıralamalarında geriye düştüğüne dikkat çekiyor. Bunun nedeni de Akbulut, şöyle açıklıyor:

TÜRK ÜNİVERSİTELERİ NEDEN SIRA KAYBEDİYOR?

"Bu düşüşün temel nedenlerinden biri etki değeri en yüksek dergilerdeki makale sayılarının yeterince hızlı şekilde artırılamayışıdır. Etki değeri çok düşük dergilerde makale yazan akademisyenlerin, bu tür dergilere makale göndermemesi kendi üniversitelerinin sıralamalarda gerilemesini durduracak. Atıf alamayan makaleler azaldıkça ilgili üniversitenin makale başına düşen atıf sayısı artacağı için makale başına düşen atıf sayısını artıran üniversitelerin sıralamalarda ilerleme şansı artacak."

Akbulut, Türk üniversitelerinin Q1 grubundaki dergilerdeki makale sayısının, dünya ortalamasının çok altında olduğunu dile getirdi. Akbulut, çok sayıda üniversitedeki yöneticinin, üniversitelerinin dünya ve Türkiye sıralamalarında yükselmesini sağlamak için çaba harcadığına dikkati çekti. 

Ülke politikaları sayesinde son yıllarda Çin ve Avustralya üniversitelerinin dünya sıralamalarında hızla yükseldiğini vurgulayan Akbulut, Çin'deki kadar Ar-Ge'ye destek vermeyen ABD, İngiltere, Almanya, İtalya ve Fransa başta olmak üzere çok sayıda ülkenin üniversitelerinin dünya sıralamalarında gerilere düştüğünü aktardı. 

Akbulut, şöyle dedi: "Üniversitelerimizin sıralamalarda yükselebilmesi için dünya ortalamasının çok üstünde bir hızla yayınlarının sayı ve kalitesini artırmak için çaba sarf etmesi gerekmektedir."

04-10-2020


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş