Arama sonuçları

Uluslararası diplomalar: Abitur nedir?

Uluslararası diplomalar: Abitur nedir?

Uluslararası diplomalar: Abitur nedir? Önce sizlere International Baccalaureate ya da Uluslararası Bakalorya (IB) diploma programını anlatarak, hangi liselerin IB diploması verdiğinin listesini paylaşmıştık. Hatırlanacağı üzere İsviçre’nin Cenevre şehrinde bulunan Uluslararası Bakalorya Organizasyonu (International Baccalaureate Organization - IBO) IB diploma programını Türkiye'de dahil birçok ülkede uyguluyor. 

Bugün de yine bir başka uluslararası diploma olan Abitur diploma programının ne olduğunu ve hangi liselerde olduğunu anlatacağız.  

ULUSLARARASI DİPLOMALAR: ABİTUR NEDİR?

Abitur diploma programı Alman lise bitirme sınavı olarak da nitelendirilir. Bu diplomaya sahip öğrencilerin yalnızca Almanya'da üniversitelere girebildikleri düşünülmesin. Abitur diplomasına sahip olan öğrenciler yalnızca Almanya'da üniversitelere gitmiyor. Abitur diploması birçok Avrupa ülkesinde ve ABD'de de tanınıyor ve üniversiteye girişi sağlıyor. 

Öğrencilerin lisede girdikleri ve sonu Abitur diplomasına giden sınavlar Hochschulreifeprüfung (Yüksek Okul Olgunluk Sınavı) olarak adlandırılıyor. 

ABİTUR HANGİ ÜLKELERDE GEÇİYOR?

Abitur diploması ile eğer İngilizce eğitim verecek bir üniversitenin programına başvuruyorsanız sizden dil yeterliliğinizi göstermeniz istenir. Bu da TOEFL ya da IELTS gibi uluslararası geçerliği olan sınavlarla gösteriliyor. 

HANGİ ÜLKELERLE EŞİT OLUYORLAR

Abitur yapmış olan öğrenciler Almanya, Avusturya veya İsviçre’de üniversite okumak istediklerinde Almanya'da Abitur yapmış öğrencilerle eşit konumda sayılıyor. 

ABİTUR İÇİN HANGİ DERSLER ÖNEMLİ?

Lise bitirme sınavı olarak kabul edilen Abitur diploması için Almanca, İngilizce, Matematik, Fizik, Kimya ve Bioloji dersleri notları önemli. Peki Abiturdiplomasının nasıl alınacağına gelince; yazılı ve sözlü olmak üzere öğrenciler iki sınava giriyor. Yazılı sınav 12. sınıfta genellikle şubat ayında yapılıyor. Yazılı Abitur sınavları Almanca, İngilizce, Matematik ve öğrenci tarafından seçilebilen bir fen dersinden gerçekleştiriliyor. 

HANGİ NOTLAR GEÇERLİ SAYILIYOR

Aynı yılın mayıs ayında ise bir başka seçilmiş fen dersinde ve bir veya iki başka dersten sözlü Abitur sınavları yapılıyor. Bu yazılı ve sözlü Abitur sınavlarının notları, Abitur ortalama notunun yüzde 50'sini belirliyor. 

Ayrıca öğrenciler 11. ve 12. sınıflarda Almanca, İngilizce, Matematik, Fizik, Kimya ve Bioloji olmak üzere 6 dersten her yarıyıl Abitur ile ilgili ön not alıyor. Bu ön notların hepsi Abitur ortalama notunun yüzde 50'sini oluşturuyor. 9. ve 10. sınıfların notları Abitur ortalama notundan sayılmıyor. Fakat içerikler ve öğrenilen çalışma biçimleri 11. ve 12. sınıflardaki dersler için önemli bir temel oluşturuyor. 

ABITUR DİPLOMA NOTLARI NEDİR?

Alman not sistemine göre verilen Abitur notu 1 ile 6 arasında değişiyor. En başarılı not 1.0 sayılırken 4.0 üzeri (4.0 hariç) not alanlar Abitur diplomasını almaya hak kazanamıyor. 1.0 ile 2,0 arasındaki Abitur notu ise yüksek bir başarı anlamına geliyor. Abitur diploması hayat boyu geçerli oluyor. 

ABİTUR DİPLOMASI VEREN LİSELER

Türkiye'de biri devlet biri de özel olmak üzere iki lise bu diplomayı veriyor. Bunlardan biri İstanbul (Erkek) Lisesi diğeri ise Özel Alman Lisesi. 

11-07-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş