Arama sonuçları

Üniversite harçlarına yapılan yüzde 36’lık harç eleştirisi

Üniversite harçlarına yapılan yüzde 36’lık harç eleştirisi

CHP Eğitim Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Bursa Milletvekili Lale Karabıyık, üniversite harçlarına yapılan yüzde 36’lık zammı eleştirdi. Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre üniversite harç ücretlerine yapına yüzde 36 oranında zammın ardından harçların tıp fakültesinde 706 liradan 961 liraya, hukuk fakültesinde 374 liradan 509 liraya, diş hekimliği ve eczacılık fakültelerinde 590 liradan 804 liraya çıktı.

Karabıyık, yapılan zamların yoksullukta mücadele eden öğrencilerin eğitim hakkına erişimde zorluklar yaşamasına neden olduğunu belirterek, şöyle dedi:

ÖĞRENCİ VE GENÇLER İÇİN ÇÖZÜM YOK

Üniversitelerin tatile girmesinin üzerinden yalnızca birkaç gün geçmişken öğrencilerimiz harç ücretlerine, barınmaya, temel eğitim ihtiyaçlarına getirilen zamlar nedeniyle yeni döneme kayıt yaptıramayıp eğitimlerine devam edemeyecek noktaya geldi. Meclis’in tatile girmesinden birkaç gün önce, geçtiğimiz haftalarda AKP tarafından Meclis’e bir ek bütçe getirildi. 2022 için kabul edilen bütçenin yüzde 80’i kadar bir ek bütçe onaylandı. Ancak bu ek bütçede öğrenciler ve gençler sorunlarına hiçbir çözüm getirilmediği gibi, barınma ücretlerine ve eğitim ücretlerine ardı ardına yapılan zamlar nedeniyle öğrenciler okulu terk etme noktasına geldi.

İktidar, gençleri yok sayan politikalarına devam etmekte, gençlerimizi hatalı ekonomi yönetimlerine kurban etmektedir.

Gençlerimiz daha üniversite yıllarında, hatta üniversiteye başlamadan gelecek kaygısı ile baş başa bırakılmaktadır. Öğrencilerimiz desteklenmeli ve yapılan zamlar geri çekilmelidir. AKP’nin hatalı ekonomi yönetiminin faturası gençlerimizin geleceğine kesilmemelidir.” 

28-07-2022


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş