Arama sonuçları

Üniversite için son gün: Kayıt yaptırmazsanız ne olur?

Üniversite için son gün: Kayıt yaptırmazsanız ne olur?

Üniversite kayıtları için son gün: Kayıt yaptırmazsanız ne olur? 2019 Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) sonuçlarına göre bir yükseköğretim kurumuna yerleşen öğrenciler için kayıtların son buluyor. Geçtiğimiz 19 Ağustos’ta başlayan bireysel kayıtlarda süre bugün son bulacak. YKS tercihlerinin açıklanmanın ardından 16 Ağustos’ta başlayan e-kayıtlar ise önceki gün sona erdi.

ÜNİVERSİTE KAYITLARI İÇİN SON GÜN: KAYIT YAPTIRMAZSANIZ NE OLUR?                         

Belirtilen süre içinde yerleştikleri yükseköğretim kurumlarına kayıt yaptırmayan adaylar haklarını yitirecek. Gelecek yıl sınava girdiklerinde ise Ortaöğretim Başarı Puanları (OBP) yarıya düşecek.

EK YERLEŞTİRME DÖNEMİ GELECEK

ÖSYM 71 bin boş kontenjanın yanı sıra, kayıt yaptırmayanlar yüzünden boş kontenjanlar için ek yerleştirme yapacak. Ancak bir yükseköğretim programına yerleşen öğrenciler kayıt yaptırmamış olsa bile ek yerleştirmeye katılamayacak.

KAYIT İÇİN HANGİ BELGELER İSTENİYOR?

Üniversitelere kayıt için ise adaylardan şu belgeler isteniyor: 

-Mezun oldukları ortaöğretim kurumundan aldığı diploma aslı veya onaylı bir mezuniyet belgesi

-12 adet fotoğraf

-Katkı payı veya öğretim ücretinin ödenmesiyle ilgili belge

Üniversiteler bunların dışında ek belgeler de talep edebiliyor.

23 Ağustos’ta kayıt işlemleri tamamlandıktan sonra üniversiteler boş kontenjanlarını ÖSYM’ye bildirecek. ÖSYM yeni bir ek kayıt takvimi açıklayacak ve bunun için kılavuz yayımlayacak. Adaylar bu kılavuz doğrultusunda tercihlerini yaparak ek merkezi yerleştirmenin sonuçlarını bekleyecek. 

 

22-08-2019


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş