Arama sonuçları

Üniversiteli makarna ve pilavla besleniyor

Üniversiteli makarna ve pilavla besleniyor

Üniversite öğrencileri yemek masraflarını azaltmak için tercihlerini makarna ve pilavdan yana kullanıyor. Yeni akademik yıl öncesinde üniversitelerde öğrenci yemekhanelerindeki ücretler de açıklanmaya başladı. Bu yıl pekçok üniversite ücretlerde yüzde 200’e varan oranlarda zam yaptı.

Örneğin Marmara’da 5 TL olan yemek ücreti 15 TL’ye; Ankara’da 6 TL’den 15 TL’ye; Boğaziçi’nde kahvaltı 5 TL’den 10 TL’ye, öğle ve akşam yemekleri 7,50’şer TL’den 15’er TL’ye çıktı. Hacettepe’de 7,50 TL olan kahvaltı ücreti 12,50 TL, 8,50 TL olan öğle ve akşam yemeklerinin ücreti de 15’er TL oldu. Yine Selçuk Üniversitesi’nde ise yemek ücreti 7 TL’den 20 TL’ye yükselirken ikinci öğünde ise öğrenciler 40 TL ödemek durumundalar.

Milliyet Mine Özdemir Güneli'nin haberine göre çoğu öğrenci, uygun olduğu için öğlen ve akşam yemeğini üniversitede yemeyi tercih ediyor. Çünkü çorba, ana yemek, pilav ya da makarna, meyve, tatlı ya da bir içecek olmak üzere genelde 4 çeşitten oluşan tabldotlar, özellikle devlet üniversitelerinde dışarıdaki lokantalara göre çok ucuz.

ÖĞRENCİ BÜTÇESİNİ SARSIYOR

Buna rağmen yemek masrafı öğrencinin bütçesinde önemli bir kalem tutuyor. Yeni zamlarla üniversitelerdeki ortalama yemek ücreti 15 TL oldu. Öğrenci 22 günde en az 330 TL ödüyor. Üstelik bu tek öğün. İkinci öğünü üniversitede yemek isteyenler iki katını yani 15 TL yerine 30 TL ödüyorlar. Bu durumda akşam yemeği için de 22 günde 660 TL daha ödeyen öğrencinin sadece üniversitede yediği yemekler için 990 TL gideri oluyor. Buna kahvaltı, hafta sonu dışarıda yenilen üç öğün yemek, su ve meşrubat ücretleri eklendiğinde rakam 3.000 TL’yi buluyor.

REZERVASYONSUZ DAHA YÜKSEK

Bazı üniversitelerde yemek ücretleri artık aylık değişiyor. O nedenle öğrenciler bugün yedikleri ücrete bir sonraki ay yemek yiyemiyorlar. Öyle ki İstanbul Teknik Üniversitesi’nde (İTÜ) 5 TL olan öğle yemeği ücreti 2 ay gibi kısa bir zamanda önce 10 TL sonra da 15 TL oldu. Burada da yüzde 200’lük zam söz konusu.

Öte yandan haftalık ya da aylık rezervasyonlu yemek alanlar avantajlı. Fişle günlük yemek yiyenler, bir öğün için yüzde 500’ü geçen oranlarda daha fazla ücret ödeyebiliyor. Örneğin Anadolu Üniversitesi’nde rezervasyonla günlük yemek ücreti 9 TL iken rezervasyonsuz 55 TL’ye yükseliyor.

İKİNCİ ÖĞÜN PAHALI

Açıklama yapan diğer üniversitelerdeki yeni yemek ücretleri şöyle:

İstanbul Üniversitesi: 15 TL.

İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa: 15,50 TL.

Fırat Üniversitesi: Rezervasyonlu 20 TL, rezervasyonsuz 30 TL.

İstanbul Medeniyet Üniversitesi: 11 TL.

Akdeniz Üniversitesi: İlk öğün 14 TL, ikinci öğün 40 TL.

Harran Üniversitesi: Rezervasyonlu 10 TL, rezervasyonsuz 20 TL.

Giresun Üniversitesi: İlk öğün 12 TL, ikinci öğün 24 TL.

MAKARNAYLA GEÇİŞTİRİYORLAR

Devlet yurtlarında kalan öğrenciler nispeten şanslı. Onlara Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından sabah kahvaltısında 25 TL, akşam yemeğinde 50 TL yardım yapılıyor. Ailesinden ayrı şehirde, evde kalanlar için yemek büyük bir masraf. Üniversitede 990 TL’yi bulan iki öğün yemeğin yanı sıra öğrenci, yemekhanede kahvaltı yaparsa en az 10 TL olmak üzere 22 günde 220 TL ücret ödüyor. Rakam, hafta sonu üç öğün dışarıda yendiğinde artıyor. Minimum ücretler dikkate alındığında öğrenci kahvaltıya 8 gün için 15 TL’den 120 TL; öğle ve akşam yemeğine her öğün 70’şer TL olmak üzere 1.120 TL ödüyor; Toplam yemek masrafı 2 bin 450 TL’yi buluyor. Günlük en az 15 TL’lik su ve meşrubat ücreti de eklendiğinde rakam 3 bin TL’ye ulaşıyor. Öğrencilerin çoğu, masraflarını azaltmak için öğünleri makarna, pilavla geçiştiriyor.

 

10-09-2023


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş