Arama sonuçları

Yeni müfredat: Atatürk ve Alevilik düşmanları ‘kültür ve medeniyete yön verenler’ oldu

Yeni müfredat: Atatürk ve Alevilik düşmanları ‘kültür ve medeniyete yön verenler’ oldu

Milli Eğitim Bakanlığı’nca (MEB) “Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli” adıyla kamuoyunun görüşü için askıya çıkarılan yeni müfredat taslağına ilişkin tartışmalar bitmiyor. Yeni müfredatta Atatürk ve Alevilik düşmanı yazarlar, ‘Kültür ve medeniyete yön verenler’ olarak geçiyor. Okul öncesi eğitimde ise küçük çocuklar drama etkinliklerinde, ‘Dramaya uygun materyal olması halinde’ eşarp ya da peruk kullanabilecek.

KELİMELER DE DİKKAT ÇEKİYOR

Müfredat taslak programında tercih edilen kelimeler de dikkat çekiyor. Buna göre, “Eğitim” yerine, “Maarif” kelimesinin tercih edildiği taslak programda sık sık, “tekâmül, belagat” ve “kamil insan” vurguları yapılıyor.  Birgün’den Mustafa Bildircin’in haberine göre AKP iktidarlarındaki yedinci sistem değişikliğinin ayrıntıları ise tartışmaları alevlendiriyor. 

Yurtdışındaki FETÖ okullarını devralmak amacıyla 2016 yılında kurulan ancak kısa zamanda geniş yetki ve dev bütçe sağlanan Maarif Vakfı, “İnsani dış politika anlayışı çerçevesinde hareket eden kurum” olarak tanımlanıyor. Eski müfredatta, “Ermeni Sorunu” ya da “1915 Olayları” olarak adlandırılan tarihi olaylar yeni müfredatta, “Asılsız Pontus iddiaları” ve “Asılsız Ermeni iddiaları” ifadeleriyle anlatılıyor. 

KÜLTÜR VE MEDENİYETE YÖN VERENLER

“Kültür ve Medeniyetimize Yön Verenler” dersinin öğretim programında yer alan isimler de ilginç. Solculara, “Şeytan topluluğu” diyen Sezai Karakoç ve Aleviliği, “Bozuk zihniyet” olarak tanımlayan Nurettin Topçu da “Medeniyete yön verenler” arasında. Programda, “Nurettin Topçu’nun kültür ve medeniyetimize sağladığı katkıların” anlatılması ve “Sanat tarihi, ahlak felsefesi ve İslam ahlakı alanlarında kendini yetiştiren, birikim ve tecrübeye sahip değerli düşünce ve fikir insanı olduğunun” vurgulanması isteniyor. 

OKUL ÖNCESİ ÇOCUKLARA EŞARP

Müfredat taslak programa göre, okul öncesi eğitimdeki çocuklara eşarp takılabilecek. Küçük çocuklar drama etkinliklerinde, “Dramaya uygun materyal olması halinde” eşarp ya da peruk kullanabilecek. Çocukların, açık tanımı yapılmamış ve “Sivil toplum kuruluşu” olarak adlandırılan kuruluşların etkinliklerine katılmaları sağlanacak. Türkiye’de dernek ve vakıf altında faaliyet gösteren cemaatleri akıllara getiren, “Toplum Katılım Etkinlikleri” kapsamında, şu uygulamalar düzenlenecek: 

Yerel yönetim, sivil toplum kuruluşları ve ailelerle işbirliği yaparak okulun fiziksel çevresinin iyileştirilmesine yönelik boyama, ağaçlandırma, bahçe düzenleme, sınıf içi ve sınıf dışı tamirat, atölye kurulumu, materyal onarımı gibi etkinlikler planlanmak.  

Yerel yönetim veya sivil toplum kuruluşlarıyla ortaklaşa kermes, özel gün ve festivaller düzenlemek. 

01-05-2024


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş