Arama sonuçları

Yılda 300 Euro'ya Almanya'da üniversite okuyun

Yılda 300 Euro'ya Almanya'da üniversite okuyun

Almanya yaklaşık 3 milyon Türk nüfusu ile hem de mühendislik alanında verdiği eğitim ile Türk öğrencilerinin en çok tercih ettiği ülkelerin başında geliyor. Ülkede  öğrenim gören yaklaşık 30 bin Türk öğrencinin 12 binini Türkiye'den gidenler oluşturuyor.

17 binin üzerinde program sunan Alman üniversitelerinde nasıl eğitim alabileceğiniz ile ilgili sorularımızı Kare Eğitim Yurtdışı Direktörü Olcay Erten yanıtladı. İşte merak ettikleriniz.

ÜNİVERSİTE SONUÇLARI ÖNEMLİ Mİ?

Evet. Çünkü Alman üniversitelerinden kabul almak için ilk olarak lürkiye'de bir lisans programına yerleşmeniz gerekiyor. Bu yüzden üniversite sınavlarına girmeniz ve ÖSYM tarafından bir lisans programına yerleşmeniz gerekiyor.

HANGİ PUANLA YERLEޞTİОİM ÖNEMLİ Mİ?

Yerleştirme puanı da kabul almanızda önemli bir etken. Puanınız ne kadar yüksekse kabul alma şansınız da o kadar artıyor. Özellikle dünya sıralamalarında yer alan örneğin RWTH Aachen, Münih Teknik Üniversitesi, Heidelberg Üniversitesi ve Berlin Hür Üniversitesi yüksek puan almış öğrencileri tercih ediyor.

TÜRKİYE'DE YERLEޞTİОİM BÖLÜMDE Mİ OKUMAM GEREK?

Yerleştiğiniz program Almanya'da okumak istediğiniz bölümle aynı ya da çok benzer olmalı.

DİL SINAVINA GİRMEK GEREKİYOR MU?

Evet. Bazı programlar Almanca dil yeterliliğinizi istiyor. Almanca biliyorsanız TestDaf – TDN 4, DSH - 2, DSD II, Alman Kültür Merkezleri'nde yapılan Goethe- Zertifikat C1 (bazı bölümler C2 de isteyebiliyor), Zentrale Oberstufenprüfung (ZOP), Kleines veya Großes Deutsche Sprachdiplom sınavlarına girerek, yeterliliğinizi kanıtlamalısınız.

ALMANCA HAZIRLIK OKUMAM MÜMKÜN MÜ?

Evet mümkün. Birçok devlet üniversitesi kendi bünyesinde yabancı öğrencilerin katılabileceği Almanca Hazırlık Programları açıyor. Temel seviyeden başlayan da, orta seviyede bir Almanca yeterliliğini isteyen kurslar da var.

HAZIRLIK OKUMANIN MALİYETİ NEDİR?

Almanya devlet üniversitelerinin sunduğu hazırlık programlarında yılda 3 bin ile 4 bin Euro ödeyerek eğitim alabilirsiniz.

İNGİLİZCE OKUMAK MÜMKÜN MÜ?

Evet mümkün. Almanya'daki üniversitelerin birçoğunda İngilizce programlar da var. Ancak bu programlara başvururken dil yeterliliği olarak TOEFL veya IELTS gibi geçerli sertifikaları sunmak gerekiyor.

ÜNİVERSİTELERİN ÜCRETLERİ NEDİR?

Almanya’da devlet üniversiteleri ücretsiz, yalnızca dönemlik 150 ile 300 Euro arasında değişen harç alıyor. Sayıları 114'ü bulan özel üniversitelerde ve bazı spesifik programlarda ücretler dönemlik ortalama 3 bin Euro. Bazı programlarda bu rakam 30 bin Euro'ya kadar da yükselebiliyor.

ÖОRENCİNİN AYLIK GİDERİ NEDİR?

Resmi verilere göre üniversite öğrencilerinin Almanya’da aylık yaşam giderleri yaklaşık 795 Euro olarak açıklanıyor ve bu miktarın yaklaşık 200 - 300 Euro'sunu yurt ya da oda kiraları oluşturuyor.

OKURKEN ÇALIޞMAM MÜMKÜN MÜ?

Yabancı öğrenciler yılda 120 gün tam zamanlı veya 240 gün yarı zamanlı çalışma hakkına sahip.

MEZUNİYETTEN SONRA ÇALIޞMA İZNİ VERİYOR MU?

Mezun öğrenciler Almanya’da iş bulmak için 1.5 yıla kadar oturma izinlerini uzatalabiliyor.

VİZE ALIRKEN PARA GÖSTERMEM GEREKİYOR MU?

Vize işlemlerinde dikkatli olmalısınız. İstenen evrakları eksiksiz tamamlamalısınız. Ayrıca Almanya’ya gidiş amacınız ve orada kalacağınız süreyi finansal olarak nasıl garanti edebildiğinizi kanıtlamalısınız. Üniversiteden gelen kabul yazısını da sunmalısınız. Almanya’da belirli bankalarda açılabilen ve bir yıllık asgari geçim miktarı olan 8 bin 50 Euro'yu bloke hesabınızda göstermeniz gerekir. Bazı istisnai durumlarda Almanya’daki tanıdık veya yakınlardan gelen bir taahhütname de kabul edilebiliyor.

01-05-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş