Arama sonuçları

Yine ÖSYM yine skandal hata

Yine ÖSYM yine skandal hata

Yine ÖSYM yine skandal hata. LYS yerleştirme puanları açıklandığında “ek puan” hatası yapan ve 2 milyon adayın sırasının değişmesine neden olan ÖSYM yine bir skandal hata yaptı. Bu kez hatası yerleştirme sonuçlarında. Binlerce adayı yine mağdur etti.

 

YİNE ÖSYM YİNE SKANDAL HATA

ÖSYM yaptığı yazılı açıklamada yaptığı hatayı şöyle anlattı:

08 .08.2017 tarihinde açıklanan 2017-ÖSYS yerleştirme sonuçlarında, adayların yerleştirmelerinde kullanılacak puanlar belirlenirken Tablo-6C’nin ekinde yer alan okul türlerinden mezun olan adayların alan ve dallarına göre ek puan kullanılabilecek tercihlerinde ‘ek puanlı yerleştirme puanları’ yerine ‘ek puansız yerleştirme puanları’nın kullanıldığı tespit edilmiştir.

ASLINDA YERLEŞMEMİŞLER

Bu işlemin düzeltilmesi amacıyla yapılan güncellemede 1110 adayın ilan edilen yerleştirmesi değişmiş, 1628 aday daha önce bir programa yerleşmemişken yerleşir duruma gelmiş, ek puanı dikkate alındığı için yerleşen bu adaylar nedeniyle daha önce bir programa yerleştiği ilan edilen 1499 aday ise yeni durumda herhangi bir programa yerleşememiştir.

ÖZÜR DİLEYEREK ÇÖZMEYE ÇALIŞIYOR

Konu ile ilgili adaylar ve kurumlar bilgilendirilmiş, yeni sonuçlar 12.08.2017 tarihi saat 11:00 itibariyle güncellenmiştir.  Bu durumdan etkilenen adaylardan özür diler bilgilerine saygıyla sunarız.

DAHA ÖNCE HANGİ HATA YAPILDI

ÖSYM, 11 Temmuz’da ilan edilen 2017 Lisans Yerleştirme Sınavları (2017-LYS) sonuçlarında hata olduğu 14 Temmuz’da açıklayarak, bazı adayların puanlarının yeniden hesaplandığını duyurmuştu. Bu hatalı hesaplama ise tüm adayların başarı sıralarının da değişmesine neden oldu. Yaklaşık 2 milyan adayın başarı sırası da değişmiş oldu.

ÖSYM HANGİ ADAYLARIN PUANLARINI HATALI HESAPLADI?

ÖSYM tarafından yapılan açıklamada Sınav sonrası yapılan kontrollerde, hiçbir adayın sınav puanlarında bir değişiklik olmadığı, LYS ve YGS yerleştirme puanlarının hesaplanmasında kullanılan ek puan ve puan kesintisi kayıtlarının güncellenmesinde oluşan hata nedeniyle bazı adayların eğitim durumlarının güncel haliyle hesaba katılmadığı tespit edildiği belirtildi.

OBP VE EK PUANLARDA HATA VAR?

Buna göre, 2017-ÖSYS Kontenjan Kılavuzunun 6A, 6B ve 6C tablolarında bulunan tür ve alan mezunlarından, 2016-ÖSYS yerleştirmelerinde YGS veya LYS puanı ile bir programa yerleştirilen toplam 75 bin 692 adaydan; LYS yerleştirme puanlarıyla ilgili olarak yapılması gereken OBP kesintisinin 2 bin 413 aday için yapılmamış olduğu, YGS yerleştirme puanları ile ilgili olarak;  6 bin 751 adaydan yapılması gereken OBP kesintisinin yapılmamış olduğu, mesleki ve teknik ortaöğretim kurumları mezunu 23 adaya ise ek puanlarının uygulanmamış olduğu ifade edildi. 

YAKLAŞIK 2 MİLYON ADAYIN BAŞARI SIRASI GÜNCELLENDİ

Bu rakamlardan çakışmalar hariç 7 bin 84 adayın yerleştirme puanları yeniden hesaplandı. Buna bağlı olarak tüm adayların başarı sıralamaları güncellendi. ÖSYM açıklamasında güncellemelerden sonra, puan kesintisi yapılan adaylar hariç, adayların puanlarında bir değişiklik olmamasına rağmen başarı sıralamalarında genel olarak yukarı yönde bir değişiklik gerçekleşmediği belirtildi. 

OBP VE EK PUAN HESAPLAMASI NEDİR?

Yerleştirme puanı hesaplamasında bazı mesleki ve teknik lise mezunları 0.06 oranında ek puan alıyor. ÖSYM işte bu adayların bazılarına ek puanı ekleyerek, yerleştirme puanlarını hesaplamadı.

OBP hatasına gelince; Eğer adaylar bir yükseköğretim kurumunda öğrenci ise onların da OBP'leri 0.12 katsayı ile değil, 0.06 katsayı ile çarpılarak yerleştirme puanlarına ekleniyor. OBP'den bir aday en yüksek 60, en düşük 30 puan alıyor. Eğer üniversite öğrencisi olarak sınava girdiyse bir aday  30 ve 15 puan alıyor. ÖSYM, bunun yerine bu adaylara 60 ile 30 arasında puan getiren 0.12 katsayıyı uygulayarak, yerleştirme puanlarını hesapladı. 

12-08-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş