Arama sonuçları

YÖK açıkladı: YKS başarı sırası barajlarında değişiklik var mı?

YÖK açıkladı: YKS başarı sırası barajlarında değişiklik var mı?

YÖK açıkladı: YKS başarı sırası barajlarında değişiklik var mı? Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) sonuçlarının açıklanmasından sonra başlayan “Başarı sırası barajları değişecek mi?” tartışmalarına YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, noktaya koydu. Saraç, hukuk dahil başarı sırası uygulanan programlarda herhangi bir değişiklik olmayacağını söyledi.

YÖK AÇIKLADI: YS BAŞARI SIRASI BARAJLARINDA DEĞİŞİKLİK VAR MI?

Adaylara tercihleri için YÖK Atlas’ı kullanmalarını öneren Saraç, hukuk fakülteleri için geçerli olan başarı sırası barajında bir değişiklik olup olmayacağına yönelik soruya şu yanıtı verdi:

"YKS geçen yıl ilk sınavını başarı ile verdi. Sistemde herhangi bir değişikliğe yönelik çalışmamız olmadığını defaatle ifade ettik. Öğrencilerimize sınav sisteminin genel çerçevesinde olduğu gibi alt unsurlarında da herhangi bir sürprizle karşılaşmayacaklarını beyan ettik. Öğrencilerimiz müsterih olsunlar. Hukuk dahil bazı programlar için uygulanan başarı sıralaması şartlarında herhangi bir değişiklik olmayacak."

 

HANGİ BÖLÜM HANGİ BARAJI KULLANACAK?

Hukuk, Mimarlık, Mühendislik, Tıp, Öğretmenlik Programlarına Başvurabilmek İçin En Düşük Başarı Sırası Nedir?  

Hukuk: EA En düşük 190 bininci (190.000)

Mühendislik: (Orman, Ziraat, Su Ürünleri Fakülteleri programları ile Ağaç İşleri Endüstri Mühendisliği programları hariç; Ziraat Fakültelerinin Gıda Mühendisliği programları dâhil)   SAY En düşük 300 bininci (300.000)

Mimarlık: SAY En düşük 250 bininci (250.000)

Tıp: SAY En düşük 50 bininci (50.000)

Öğretmenlik: (Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık programı dâhil) İlgili Puan Türünde En düşük 300 bininci (300.000)

VAKIF ÜNİVERSİTELERİ YÜKSELTEBİLİR

YÖK’ün koyduğu bu başarı sırası barajlarına tüm üniversiteler uymak zorunda. Ancak YÖK, vakıf üniversitelerine bu barajları yükseltme hakkı da veriyor. Vakıf yükseköğretim kurumları senato kararı ile söz konusu başarı sırasına ilişkin daha üstte başarı sırası belirleyebiliyor. Geçmiş yıllarda da bazı üniversiteler belirtilen başarı sırasından daha yüksek bir baraj belirledi.

20-07-2019


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş