Arama sonuçları

YÖK vazgeçti: Yine özel yetenek sınavı olacak

YÖK vazgeçti: Yine özel yetenek sınavı olacak

YÖK vazgeçti: Yine özel yetenek sınavı olacak. Yükseköğretim Kurulu (YÖK), üniversiteye girişte 14 programda özel yetenek sınavının kaldırılmasına karar vermişti. Buna göre 14 programa artık özel yetenek sınavıyla değil, merkezi sınavla yerleştirme yapılacaktı. Ancak öğrenci ve velilerden tepki gelince merkezi yerleştirmeyle öğrenci alınması kararı bir yıl ertelendi. 

YÖK VAZGEÇTİ: YİNE ÖZEL YETENEK SINAVI OLACAK

YÖK konuyla ilgili açıklama yaptı. Üniversitelerdeki 128 programa özel yetenek sınavlarıyla öğrenci alınmakta olup bunlardan 14 programa bazı üniversitelerce merkezi yerleştirme sınavı, diğer bazı üniversitelerce ise özel yetenek sınavı ile öğrenci kabul ediliyordu.

ÖNCE ÖZEL YETENEK 'YOK' DEDİ 

Yükseköğretim Kurulu tarafından geçtiğimiz günlerde hem merkezi yerleştirme hem özel yetenek sınavı ile öğrenci alımı yapılan bu 14 programa, 2020 yılından itibaren öğrenci alımının sadece merkezi yerleştirme sınavı sonucuyla yapılmasına ilişkin karar alınmış ve üniversitelere bildirilmişti.

ÖĞRENCİ VE VELİLER TEPKİ GÖSTERDİ

Konuya ilişkin öğrencilerin ve öğrenci velilerinin, 2020 için hazırlıklarını geçen seneye göre yaptıkları gerekçesiyle söz konusu kararın gözden geçirilmesine yönelik görüş, öneri ve talepleri dikkate alındı. Buna göre de kararın uygulanmasının, bir yıl ertelenmek suretiyle 2021 yılından itibaren başlatılması konusu Yükseköğretim Kurulu'nda görüşülerek karara bağlandı. 

YÖK'ün bilgilendirmesinde,şöyle dedi:  "Bu vesile ile Yükseköğretim Kurulunun, eğitimde fırsat eşitliği ve sosyal adalet kavramlarına özel önem verdiğinin altını bir defa daha çizmek isteriz."

HANGİ 14 PROGRAM

 

YÖK Genel Kurulu'nun söz konusu kararının uygulanacağı 14 program şöyle:

"Çizgi film, grafik, grafik resimleme ve baskı, grafik tasarım, moda giyim tasarımı, moda tasarımı, moda ve tekstil tasarımı, rekreasyon, spor bilimleri, spor yöneticiliği, tekstil, tekstil geliştirme ve pazarlama, tekstil tasarımı, tekstil ve moda tasarımı."

YÖK'ün aldığı yeni karara göre, 2020 YKS'de bu 14 programı tercih edecek öğrenciler hem merkezi sınava hem de özel yetenek sınavına girecekler. 

20-10-2019


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş