Arama sonuçları

YÖK yurtdışına rektör heyetleri gönderecek

YÖK yurtdışına rektör heyetleri gönderecek

Yükseköğretim Kurulu (YÖK), önümüzdeki günlerde rektörlerden oluşturacağı ekipleri Avrupa Üniversiteler Birliği EUA) ve ilgili kurumlara heyetler halinde göndererek yurtdışındaki yükseköğretim odaklı tüm kişi, kurum ve kuruluşları 15 Temmuz Darbe girişimi süreci hakkında yerinde bilgilendirme ve aydınlatma çalışması gerçekleştirecek.

YÖK 15 Temmuz Darbe girişiminden sonra yurtdışındaki camiadan gelen olumsuz tepkiler ve üniversitelerde FETÖ/PYD terör örgütüne yönelik alınan bazı kararlara ilişkin yapılan eleştiriler üzerine harekete geçti. 

YÖK, geçtiğimiz hafta, darbe girişiminin ardından özellikle bin 577 dekanın istifasının istenmesine ve üniversitelerde açılan soruşturmalara yönelik yurtdışından gelen eleştiriler üzerine Türkiye’de darbe girişimi ve sonrasında yaşananlar ile FETÖ/PYD terör örgütüne karşı alınan önlemleri içeren bir mektubu, Avrupa Üniversiteler Birliği (EUA), Avrupa Birliği (AB), Bologna Süreci Grubu’na, Türk-Amerikan Bilim insanları ve Akademisyenleri Birliği’ne (TASSA) göndermişti.

YÖK bu konudaki çalışmaları kapsamında  Avrupa Üniversiteler Birliği de (EUA) dahil olmak üzere ilgili kurum ve kuruluşlarla temasa geçilerek 15 Temmuz Darbe girişiminde yaşananları anlattı.

YÖK, önümüzdeki günlerde rektörlerden oluşturacağı ekipleri bu kurumlara heyetler halinde göndererek yurtdışındaki yükseköğretim odaklı tüm kişi, kurum ve kuruluşları yerinde bilgilendirme ve aydınlatma çalışması gerçekleştirecek. Bu heyetler, 15 Temmuz Darbe               girişimde yaşananları, Türkiye’deki akademik camianın FETÖ/PYD terör örgütünden temizlenmesine yönelik alınan kararları ve atılan tüm adımları muhataplarına anlatarak, onlardan haksız eleştiri ve açıklamaların yapılmasının önüne geçilmesini hedefliyor. Bu kapsamda YÖK Başkanı Prof. Dr. M. A. Yekta Saraç’ın Eylül ayı içerisinde Brüksel’e giderek, Avrupa Üniversiteler Birliği (EUA) Başkanınında içerisinde yer aldığı ilgili bir çok kuruluşun yetkilileri ile özel görüşmeler yapması planlanıyor. 

MEKTUPTA ŞUNLAR ANLATILDI

YÖK’ün gönderdiği İngilizce metinde özetle şunlar kaydedilmişti: “Adil olmayan eleştiriler nedeniyle, bu yanlış anlamaları gidermek için bu açıklamayı yapmak istedik. 15 Temmuz 2016’da Türkiye’de demokratik seçimle başa gelmiş yasal hükümeti devirmek için bir darbe girişimi yaşanmıştır. Bu darbe girişimi, vatandaşların ve silahlı saldırılara kararlı bir şekilde karşı duran Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan sayesinde başarısız olmuştur. Türkiye devleti, vatandaşlarının ve parlementodaki bütün muhalefet partilerinin desteğiyle, titiz bir şekilde bu saldırıyı yapanların üzerine gitmektedir. Demokrasiyi korumak ve yeniden inşa etmek, Türk devletinin ve kurumlarının işlevini devam ettirmek için gösterilen bu çabalar, olağanüstü tedbirlerin alınması gerektiğini göstermektedir. Dekanların istifası, bu gizli ve illegal örgütlerle bağların kopartılarak, üniversitelerin özerkliğinin yeniden sağlanması için atılması gereken adımların uygulanmasına zemin hazırlanması ve bu uygulamaların kolaylaştırılması bağlamında ele alınmalıdır.”

Mektupta yaşanan darbe girişiminin vatandaşlar ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan sayesinde başarısız olduğu anlatılırken, “Türkiye’deki bu başarısız darbe girişimi göstermiştir ki, bu illegal silahlı yapılanma yükseköğretim kurumlarına sızmış ve bu illegal organizasyon ülke genelindeki okul ve üniversitelerle güçlü bağlar kurmuştur. Dekanların istifası, bu gizli ve illegal örgütlerle bağların kopartılarak üniversitelerin özerkliğinin yeniden sağlanması için atılması gereken adımların uygulanmasına zemin hazırlanması ve bu uygulamaların kolaylaştırılması bağlamında ele alınmalıdır. Büyük olasılıkla süreç tamamlandıktan sonra çoğu üniversite dekanlarını görevlerine iade edecektir. Umuyoruz ki yukarıda bahsettiğimiz şeyler uluslararası kamuoyundaki yanlış anlamaları ortadan kaldıracaktır” ifadeleri kullanılmıştı.

Aynı mektup, Türkiye’de de Üniversiteler Arası Kurul üyelerine, rektörlere, TÜBİTAK’a ve TÜBA’ya da iletilmiş, YÖK’ün web sitesinde de İngilizce olarak tüm kamuoyu ile paylaşılmıştı. 

 

31-07-2016


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş