Arama sonuçları

20 bin öğretmen ataması yeter mi?

20 bin öğretmen ataması yeter mi?

20 bin öğretmen ataması yeter mi? Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz geçtiğimiz Pazar günü TEOG yerine gelen yeni sistemi açıklarken, öğretmen açığı ve öğretmen atamalarına da değinmişti.

Yılmaz 100 bin öğretmen açığı olduğunu söyleyerek, 2018 yılında 20 bin öğretmen ataması yapacaklarını açıkladı. Yılmaz, şöyle konuştu: "Önümüzdeki yıl, 20 bine yakın öğretmen alacağız. Rakamı sayın Başbakanımız, Maliye Bakanımız ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanımızla bir araya gelip tespit edeceğiz. 20 bine yakın öğretmenin alımı için şubatta bir duyuru yapıyoruz. Muhtemelen mayısta sınavlarını yaparız, haziran-temmuzda da atamasını  gerçekleştiririz. Geçen yıl da 20 bin öğretmen ataması yapmıştık.”

20 BİN ÖĞRETMEN ATAMASI YETER Mİ?

Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim -Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, Bakan Yılmaz’ın 20 bin öğretmen ataması yapılacağına yönelik açıklamasına ilişkin, "20 bin atama ile hangi yaraya merhem, hangi derde deva olacaksınız?" dedi.

ÖĞRETMEN AÇIĞI 100 BİNİN ÜZERİNDE

Koncuk yaptığı yazılı açıklamada, Bakan Yılmaz'ın 100 bin öğretmen açığı olduğunu belirterek, gelecek yıl 20 bin öğretmen ataması yapılacağına ilişkin açıklamasını eleştirdi.

Bu sayının öğretmen ihtiyacını karşılamayacağı gibi atama bekleyen öğretmen adaylarının beklentilerini de karşılamayacağını kaydeden Koncuk, Bakanlığın öğretmen açığını gidermek için 81 ilde 63 bin 829 ücretli öğretmen çalıştırdığını ve ücretli öğretmenlerin 8 bin 484'ünün öğretmenlik formasyonu olmayan iki yıllık meslek yüksek okulu mezunlarından oluştuğunu aktardı.

FORMASYONU OLMAYAN ÜCRETLİ ÖĞRETMENLER VAR

Öğretmenlik mesleği için gerekli pedagojik formasyona sahip olmayan kişilerin ücretli öğretmenlik yapmamaları gerektiğini vurgulayan Koncuk, şunları kaydetti:

"Bu insanların aylık ücretinin asgari ücreti bile bulmadığını ve güvenceden yoksun olduklarını düşündüğümüzde, bunun bizzat Bakanlık eliyle gerçekleştirilmesi tüyler ürperticidir. Üstelik ücretli öğretmenlik süreklilik arz etmediğinden, eğitim öğretim yılı içinde bile çocuklar öğretmensiz kalabilmektedir. Torpili olan rahatlıkla ücretli öğretmen de olabilmektedir. Hal böyle olunca, ücretli öğretmenlik görevlendirmesi yaparak, okullarda verim ve kalitenin düşmesini nasıl içinize sindiriyorsunuz? Niteliksizliğe nasıl zemin hazırlarsınız?"

Büyükşehirlerde ve ücra yerlerde ciddi öğretmen açığı olduğunu belirten Koncuk, "20 bin atama ile hangi yaraya merhem, hangi derde deva olacaksınız?" sorusunu yönelterek, şöyle devam etti:

"Bu ülkenin evlatları kahvehane köşelerinde işsiz gezerken, ailelerinden aldığı harçlığa muhtaçken, ailelerini geçindirmek için meslekleri dışında başka işlere yönelirken, 4 yıl emekle okudukları fakültelerinden mutlulukla mezun olmalarına karşın yıllarca atanamayınca psikolojileri bozulurken, bu yaşananlara nasıl kayıtsız kalırsınız? Bir Bakan 100 bin öğretmen açığı olduğunu açık açık söylerken, buna karşın nasıl 20 bin atama yapacaklarını, hem de bir marifet gibi ifade eder? Bu her şeyden önce eğitimin  önceliklerine uygun mudur?"

100 BİN ÖĞRETMEN ATAMASI OLMALI?

Gelecek yıl 100 bin kadrolu öğretmen ataması yapılması gerektiğini kaydeden Koncuk, "Öğretmen ihtiyacı karşılanmadığı sürece de hangi sistemi getirirseniz getirin, hangi müfredatı hayata geçirirseniz geçirin, dünya ülkeleri ile rekabet edemezsiniz." değerlendirmesini yaptı.

 

08-11-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş