Arama sonuçları

40 dakikalık ders süresi azaltılmalı

40 dakikalık ders süresi azaltılmalı

Okulların açılmasına sayılı günler kala uzmanlardan sınıflardaki havalandırma konusunda önemli uyarılar geldi. Kovid-19 salgınında günlük vaka sayısı 20 bin civarında seyrederken, yüz yüze eğitimde en büyük riskin havalandırma sistemlerinin yetersizliğinden kaynaklanacağına dikkat çekilirken, 40 dakikalık ders süresinin de mutlaka aşağı çekilmesi gerektiğinin altı çizildi.

Milliyet'ten Mert İnan'ın haberine göre, havalandırma uzmanı makine mühendisi Filiz Pehlivan, kapalı alanlarda kişi başına saatte 36 metreküp temiz hava alınması gerektiğini, aksi halde koronavirüsün ciddi bulaşma riski bulunduğunu belirtti.

Pehlivan, 60 metrekarenin altındaki sınıflarda 40 öğrenciyle, 40 dakika ders işlenin riskli olduğunu söyledi.i.

"SAYI AZALTILMALI"

İstanbul Tıp Fakültesi Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik İmmunoloji Bölümü’nden Prof. Dr. Ayper Somer de ders sürelerinin 25 dakikayı geçmemesini önerdi. Somer, şöyle dedi: “Yüz yüze eğitimde havalandırma meselesi en çok sıkıntı yaratacak konuların başında geliyor. Kışın gelmesiyle birlikte camlar çok daha kısa süreliğine açılacak. Havalandırma sistemleri olmayan sınıflarda mutlaka öğrenci sayısının azaltılması gerekir. Bizim önerimiz ABD’de olduğu gibi 12 yaş üzeri çocukların tamamına aşı yapılmasıdır. Çocuk vaka sayımız maalesef çok arttı.”

"20 DAKİKAYI GEÇMEMELİ"

Ege Üniversitesi Çocuk Enfeksiyon Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Zafer Kurugöl, çocuk vaka sayılarında çok ciddi artış olduğuna dikkat çekerken şu uyarılarda bulundu: “Aşılama yaşını 12’ye çekmemiz gerektiği gibi, havalandırma sorununa da çareler üretilmeli. Havalar güzel olduğu sürece dersler bahçede yapılmalı. Mutlaka sınıf mevcutlarını azaltacak zaman periyotlarına ihtiyaç var. 40-50 kişilik sınıfta 40 dakika ders yaparsanız virüsün bulaşması kaçınılmaz olur. Okulları açıp, kapamak da çocukların gelişimlerine büyük darbe vuruyor ders süreleri 20 dakikaya çekilmeli ancak en kritik konu havalandırma.”

02-09-2021


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş