Arama sonuçları

5 çocuk koruyucu aile yanında

5 çocuk koruyucu aile yanında

5 çocuk koruyucu aile yanında kalıyor. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nca, korunmaya muhtaç çocukların bakımının aile ortamında sağlanması amacıyla yürütülen koruyucu aile hizmeti kapsamındaki aile sayısı 3 bin 992'ye, aile yanındaki çocuk sayısı ise 4 bin 855'e ulaştı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'ın himayesinde gönüllülük kavramı ve farkındalığın geliştirilmesi, toplumsal kalkınmaya katkı sağlayacak gönüllü sayısının artırılması amacıyla gerçekleştirilen "Gönül Elçileri Projesi"nin alt projesi olan koruyucu aile hizmeti, ilk olarak Ankara'da başlatılmıştı. 

KORUYUCU AİLE SAYISI ARTTI

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığınca yürütülen tanıtım ve yaygınlaştırma amaçlı toplantılar sonucunda, koruyucu aile hizmeti kapsamındaki aile ve çocuk sayısında artış sağlandı. Buna göre, bu hizmetten yararlanan aile sayısı 3 bin 992'e, çocuk sayısı ise 4 bin 855'e yükseldi. Geçen yıl bu rakam, 3 bin 720 aile yanında 4 bin 506 çocuk olarak kayıtlara geçmişti.

MASRAFLARI DEVLET KARŞILIYOR

Koruyucu aile sayısında ilk sırada yer alan İstanbul'da 378 koruyucu aile bulunuyor. İstanbul'u 291 koruyucu aile ile İzmir, 223 koruyucu aile ile de Ankara takip ediyor.

Hizmet kapsamında koruyucu ailelere birçok imkan sağlanıyor. Koruyucu aile yanına yerleştirilen çocukların bakım, eğitim ve yetiştirilmelerine ilişkin harcamalarına karşılık talepte bulunan ailelere, çocuk başına net ödeme yapılıyor. Engelli çocuklar için ise aylık bakım ödemesi yüzde 50 oranında artırılarak uygulanıyor.

Çocukların okul masrafları için her yıl eylül ayında, üç kat aylık bakım ödemesi, ayrıca giyim masrafları için de her yıl nisan ve ekim aylarında iki kat aylık bakım ödemesi yapılıyor. Çocukların okul yemek ücretleri ve servis giderleri, kurs bedelleri de devlet tarafından karşılanıyor. 

Koruyucu aile sözleşmesi devam eden koruyucu ailelerden, eşine veya bir yakınına bağlı olmaksızın emekliliğine esas sosyal güvencesi olmayan eşin, bir asgari ücret tutarı üzerinden Sosyal Güvenlik Kurumu kapsamında isteğe bağlı sigortasını yaptırması ve ödeme belgesinin ibrazı halinde primleri de aylık ödemelere ilave edilerek Bakanlıkça karşılanıyor.

HEDEF 5 BİN ÇOCUK 

Bakanlık, her çocuğun şefkatli ve destekleyici bir aile ortamında yetiştirilebilmesi, koruyucu aile hizmetinin tanıtılması, yeni koruyucu aile başvurularının yapılması amacıyla çalışmalarını da sürdürüyor. 

Koruyucu ailelere ve koruyucu aile birimlerinde çalışan meslek elemanlarına uygulayıcı eğitimler veriliyor.

Yıl sonu itibarıyla 5 bin çocuğun koruyucu aile hizmetinden yararlandırılması hedefleniyor.

Koruyucu aile hizmeti kapsamında aile sayısını artırmak için Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüklerine, afiş, broşür ve kitapçık hazırlanarak dağıtılıyor. 

Koruyucu aile hizmetinin yaygınlaştırılması ve toplumdaki duyarlılığı artırmak amacıyla her yıl ulusal düzeyde şenlikler de düzenleniyor.

Bu blog AA abonesidir.

21-10-2016


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş