Arama sonuçları

500 bin kişi üniversite affından yararlanacak

500 bin kişi üniversite affından yararlanacak

500 bin kişi üniversite affından yararlanacak. Başbakan Binali Yıldırım’ın açıkladığı üniversite affından yararlanacakların sayısı da belli oldu. 500 bin yani yarım milyon kişi üniversite affından yararlanacak.

500 BİN KİŞİ ÜNİVERSİTE AFFINDAN YARARLANACAK

YÖK’ün verdiği bilgiye göre öğrenci affından yararlanacak kişi sayısı belli. TBMM'ye sunulan, Vergi ve Diğer Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun Tasarısı’nda vergi gibi öğrenci affı da yer alıyor. Tasarının yasalaşmasıyla birlikte öğrencilikle ilişiği kesilen yaklaşık 500 bin kişi, üniversite eğitimine devam edebilecek.

ÜNİVERSİTE AFFINDAN KİMLER YARARLANACAK?

YÖK bilgilerine göre üniversite affından yararlanacaklar şöyle sıralanıyor:

-Üniversitelerden hazırlık ve lisansüstü dahil kendi isteğiyle ilişikleri kesilenler.

-Her ne sebeple olursa olsun ilişiği kesilenler.

-Kazandıkları halde kayıt yaptırmayanlar

4 AY İÇİNDE BAŞVURACAKLAR

Bu 3 koşulu sağlayanlar düzenleme yürürlüğe girdiği andan itibaren 4 ay içinde ilişiklerinin kesildiği üniversiteye başvurabilecekler. Bu başvurunun ardından 2018-2019 eğitim-öğretim yılında öğrenimlerine başlayabilecek.

 

KİMLER AFTAN YARARLANAMAYACAK?

Terör suçundan hüküm giyenler ile terör örgütlerine veya Milli Güvenlik Kurulu tarafından devletin milli güvenliğine karşı faaliyette bulunduğuna karar verilen yapı, oluşum veya gruplara üyeliği, mensubiyeti veya iltisakı yahut bunlarla irtibatı olanlar bu düzenlemeden yararlanamayacak.

 

01-05-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş