Arama sonuçları

AB bursu ile Avrupa üniversitelerine gidin

AB bursu ile Avrupa üniversitelerine gidin

Yurtdışında master ve doktora yapmayı düşünen gençlerin burs bulma şansı lisans eğitimi almak isteyenlere oranla daha yüksek. Çünkü lisans programları için burs bulmak daha zor. Ancak başta Avrupa Birliği olmak üzere birçok ülkede lisansüstü eğitim yapacak gençler için burs olanakları var. 

Bunlardan biri de AB'nin Türkiye'ye özgü oluşturduğu bir burs olan "Jean Monnet" bursu. Türkiye'nin AB'ye tam üyelik sürecinde AB ile ilgili uzmanlaşacak kişilerin yetiştirilmesini amaçlayan bu burs ile London School of Economics and Political Science (LSE), Cambridge, Oxford gibi üniversitelerin de aralarında bulunduğu Avrupa'daki 60 üniversitede burslu olarak yüksek lisans yapma ve araştırma programlarına katılma şansınız var. Bu yıl Jean Monnet ile 210 kişi lisansüstü eğitime gönderilirken, bursiyerlere 28.8 milyon Euro fon ayrıldı.

Burstan, kamu sektörü ile özel sektör çalışanları, üniversite son sınıf öğrencileri, lisansüstü öğrencileri ile üniversitelerin akademik ve idari personeli de faydalanabiliyor. Bursun yüzde 60'ından kamu sektörü, yüzde 30'undan üniversiteler ve geri kalan yüzde 10'undan da özel sektör çalışanları yararlanıyor.

3-12 AY SÜRÜYOR
Bursla en az 3 en fazla 12 ay süreyle AB üyesi ülkelerdeki yüksek lisans ve araştırma programlarına katılabiliyorsunuz. Burs okul ücreti, konaklama, yaşam giderleri, vize ücreti, seyahat ücreti, kitap masrafları, sağlık giderleri, banka transfer ücretleri, yerel makamlara kayıt, vergi ve benzeri masrafları karşılıyor. Geri ödemesi ve zorunlu hizmeti yok. Özel sektör ve kamuda çalışan adayların lisans mezunu olması şartı aranırken, son sınıf öğrencileri dahil tüm adayların lisans not ortalamasının 4.00 üzerinden en az 2.5 olması gerekiyor. Dil yeterliliğinizi ispatlamanız istenen program ile MBA yapamıyorsunuz. Program kapsamında ticaretten balıkçılığa, çevreden medyaya kadar yaklaşık 30 alanda eğitim alınabiliyor. Burs başvuruları için Avrupa Birliği Bakanlığı bünyesinde Jean Monnet Burs Programı ile ilgili bir birim oluşturulmuş durumda. Bu birime başvurabilirsiniz, Ulusal Ajans sayfasından da başvuru yapabilirsiniz.

Kare Eğitim Yurtdışı Direktörü Olcay Erten İşte Avrupa ülkelerinde okumanızı sağlayacak burslardan bazıları şöyle:

Erasmus Mundus Bursları
Avrupa Birliği'nin (AB) finanse ettiği burslara master ya da doktora öğrencileri başvurabiliyor. 2015-2016 eğitim öğretim yılında ortalama 116 master ve 29 ortak doktora programı Erasmus Mundus bursları kapsamında yer alıyor. Burs verilen programlar arasında tarım ve veterinerlik, mühendislik, üretim ve inşaat, sağlık, matematik ve bilgi işlem, sosyal bilimler, işletme ve hukuk başta geliyor. Genellikle, programa katılım ücretleri, konaklama ve yemekleri de içeren yaşam masrafları, sigorta ve ulaşım masrafları da karşılanıyor. Bursun miktarı, programın içeriği, süresi, adayın vatandaşı olduğu ülkeye göre değişiyor. Başvuru tarihi üniversitelere göre değişiklik gösterse de genellikle akademik yıl açılışında başlıyor. Başvuru koşulları programları sunan üniversiteler tarafından belirlenir.

Fransa Eiffel Bursları
Fransa devletinin Fransa'daki üniversitelere başarılı öğrencileri alabilmek ve kendi üniversitelerini tanıtabilmek amacıyla sunduğu burs. Mühendislik, ekonomi, işletme, hukuk ve uluslararası ilişkiler alanlarında master veya doktora programlarına başvuracak öğrencilere veriliyor. Eiffel bursları kapsamında eğitim alınacak üniversitelerin eğitim masrafları karşılanıyor ama master öğrencilerine aylık 1.181 Euro, doktora öğrencilerine 1.400 Euro yaşam masrafı ödeniyor. Ayrıca gidiş-dönüş uçak bileti ve bazı öğrenciler ek konaklama ücreti de ödenebiliyor. Bursa Fransız vatandaşlığı olmayan tüm öğrenciler başvurabilir. Master için 30, doktora için 35 yaşını aşmamak gerekir. Başvuru yapanlar arasından seçilecek adaylar bir komiteden 3 farklı kriter için 50 üzerinden puan alarak değerlendirilirler. Öğrencinin kariyeri, araştırma konusunun orijinalliği bu kriterlerden biri. Bursların yüzde 70'i incelenen kriterlerde en yüksek puanları alan adaylara verilir. Burslar, M2 seviyesi master programlarına katılanlar için bir, M1 seviyesinde master programlarına katılanlar için 2 yıl veriliyor. Doktora öğrencileri için ise sadece 10 ay süre ile burs sağlanıyor.

Türkiye- İsveç Bursları
Türkiye ve AB arasındaki ilişkiyi güçlendirmek için master ve araştırma bursları veriliyor. Burslar, İsveç'te belirli üniversitelerde sunulan full-time master programları için geçerli, tüm eğitim, yaşam ve yol masraflarını kapsıyor. Yaşam masrafları için sunulan burs miktarı ortalama aylık 950 Euro. Yol için bir kez yaklaşık 500 Euro verilir. Bu burs türü sadece Türk vatandaşı olan adaylar için özel düzenleniyor. Başvuruda yaş sınırı yok. Programlar sosyal bilimler alanı ile sınırlı. Burslar ilk etapta bir yılı kapsar, öğrencinin başarısına göre sürer. Motivasyon mektubu ile Europass formatında hazırlanan CV başvuruda önemli.

Danimarka Devlet Bursları
Danimarka Eğitim Bakanlığı'nın bursundan bu ülkede eğitim almak isteyen AB ülkeleri dışından gelen öğrenciler yararlanıyor. Bu bursla öğrenci kabul eden üniversiteler Copenhagen Business School (CBS), IT University of Copenhagen (ITU), Roskilde University (RU), Technical University of Denmark (DTU), University of Copenhagen (UCPH), University of Southern Denmark (SDU), Aalborg University (AAU), Aarhus University (AU). Bunlardan bir ya da ikisinden kabul aldıysanız bursa başvurabilirsiniz. Burslar kısmi ya da tam burstur. Burs miktarını başvuru yapacağınız üniversiteden öğrenebilirsiniz. Burs başvurusu genellikle nisan- mayıs ya da eylül-ekim aylarında yapılır. Programınız hangi dönemde başlıyor ise ona göre hangi burs başvurusu yapmalısınız.

British Chevening Bursları
İngiltere'de master eğitimi almak isteyen yabancı öğrenciler başvurabiliyor. Burs için bölüm ya da üniversite sınırlaması yok. Öğrenim ücretinin tümü ya da bir kısmı karşılanır. Başvuru koşulları arasında, iyi bir ortalama ile üniversite mezuniyet, staj ve gönüllü çalışmaların da kabul edildiği 2 yıl iş tecrübesi, IELTS 6.5 sonucu yer alıyor.

ÜNİVERSİTELER DE BURS VERİYOR

Hollanda Leiden Üniversitesi Mükemmellik Bursları (Leiden University Excellence Scholarships (LexS)
Burs, ülkede yüksek lisans programlarına kabul edilmiş, başarı seviyesi çok yüksek adaylara açık. Burslar yıllık 10 bin Euro'dan başlıyor ve bazı programlarda öğrenim ücretinin tümü karşılanıyor.

Hollanda Maastricht High Potential Bursları
Burslar işletme ve ekonomi fakülteleri dışındaki tüm fakültelerin sunduğu programları kapsıyor. Yaşam masrafı olarak ilk 12 ay için aylık ortalama 850 Euro, sigorta için 250 Euro ve eğitim ücretleri için de maksimum 16 bin Euro veriliyor. Akademik başarı, en fazla 35 yaşında olmak koşullar arasında. Burs başvuruları master programlarına başvuru ile aynı anda yapılabiliyor.

Radboud Bursları
Hollanda'nın en eski üniversitelerinden Radboud University Nijmegen'de burslar hukuk, teoloji, sosyal bilimler, sanat, bilim gibi birçok fakültedeki master programlarını kapsıyor. Yılda ortalama 25 kişiye veriliyor. Rasbound bursu alan öğrenci Hollanda vatandaşı gibi ücret ödüyor. Örneğin yabancı bir öğrenci İngilizce master programı için ortalama yıllık 10 bin Euro ödeyecekken, burs alan olarak 1900 Euro öder. Burs 700 Euro'ya kadar uçak, sigorta, vize gibi masrafları içerir.

University of Twente Bursları
Hemen bütün bölümlerde geçerli burs ortalama 30 kişiye veriliyor. Bu burslar için adayların özellikleri ve programlara göre değişmekle birlikte yıllık yaklaşık ortalama 6 bin ile 25 bin Euro arasında değişiyor.

Lund Üniversitesi Global Bursları
Tüm programlara yüzde 25 ile yüzde 100 arasında değişen oranda burs veriliyor. Akademik başarıya sahip olmak ve minumum 30 ECTS kredi alabileceğiniz bir programa kabul almanız gerek.

Estonya, Tallinn Teknik Üniversitesi ve DORA Bursları
Estonya'nın başkenti Tallinn şehrinde bulunan Tallinn Üniversitesi bazı İngilizce master programlarına başvuru yapan öğrenciler için tüm eğitim ücretini kapsayan full burslar sunuyor. Burs kapsamında olan master programları arasında, İnternet Güvenliği, Bilgisayar ve Sistem Mühendisliği, e-Devlet Teknolojileri, Endüstri Mühendisliği ve İşletme en popüler olanları. Akademik başarı dikkate alınıyor ve bazı programlar için skype mülakatı yapılıyor. Mayıs ayına kadar başvuru süresi uzuyor. AB desteği ile Estonya'da eğitimi destekleyen bir vakıf tarafından verilen DORA bursları yabancı öğrencilere ayda yaklaşık 288 Euro yaşam masrafı ödüyor. Bu burs karşılıksız.

Fransa, Sciences Po, Emile Boutmy Bursları
Avrupa Birliği dışından gelen çok başarılı adaylara full-time master programlarında 3 bin ile 12 bin 300 Euro arasında burs veriliyor. Son başvuru tarihi 20 Mart. Burs başvurusu yapacak adayların öncelikle Sciences Po Üniversitesi'nin İngilizce master programlarından birisine kabul edilmesi gerekir. Ailenin gelir düzeyi dikkate alınır.

Fotoğraf: British Council Türkiye 

05-10-2015


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş