Arama sonuçları

ABD üniversiteleri liderlik özelliği arıyor

ABD üniversiteleri liderlik özelliği arıyor

ABD üniversiteleri liderlik özelliği arıyor. ABD’de lisans eğitimi almak istiyorsanız karşınıza binlerce seçenek çıkıyor. Çünkü bu ülkede yükseköğretim kurumlarının sayısı 4 bin 599. Aralarında 2 yıllık eğitim veren ve Türkiye’deki meslek yüksekokulları gibi öğrencilerini önlisans derecesiyle mezun eden kurumlar da yer alıyor.  

ABD ÜNİVERSİTELERİ LİDERLİK ÖZELLİĞİ ARIYOR

Uluslararası Eğitim Enstitüsü’nün (Institute of International Education) tarafından yayımlanan Open Doors 2016 raporuna göre 20 milyon 264 bin öğrencinin bulunduğu ABD üniversitelerindeki yabancı öğrenci sayısı 2014-2015 akademik yılında 974 bin 926, 2015-2016'da 1 milyon 43 bin 839 oldu. Türk öğrencilerin sayısı ise 2014-2015 akademik yılında 10 bin 724, 2015-2016’da 10 bin 691 olarak açıklandı. Türkiye, ABD’ye en fazla öğrenci gönderen ülkeler arasında 13’üncü, Avrupa ülkeleri arasında ise Birleşik Krallık’ın ardından ikinci sırada.

ABD’de nasıl üniversite eğitimi alabileceğiniz ile ilgili merak ettiğiniz soruların yanıtlarını Kare Eğitim Yurtdışı Direktörü Olcay Erten verdi.

ÜNİVERSİTE SINAV SONUÇLARI ETKİLİ OLUYOR MU?

ABD üniversitelerinde okumak için Türkiye'de düzenlenen yükseköğretim kurumları sınavlarının puanlarına ihtiyacınız yok. ABD üniversitelerine kabulde bu sınavlardan alacağınız puanlar etkili olmuyor.

ABD ÜNİVERSİTELERİNE KABUL İÇİN BİR SINAVA GİRMEM GEREKİYOR MU?

Bazı üniversiteler tıpkı kendi öğrencilerinde olduğu gibi SAT (Scholastic Aptitude Test) sonucunuzu isteyebilir. Harvard, MIT, Yale gibi dünyanın en iyi üniversitelerinden birine başvurmak ya da burs bulmayı istiyorsanız SAT’e girmeniz gerekir.

ÇOK İDDİALI ÜNİVERSİTE İSTEMİYORUM, NE YAPACAОIM?

‘Normal’ bir Amerikan üniversitesine girmek ve hazırlık da okumak istemiyorsanız o zaman TOEFL ya da IELTS gibi uluslararası geçerliliği olan sınavlardan istenen puanları almalısınız.

SINAV İSTEMEYEN OKUL YOK MU?

Birçok iyi üniversitenin de içinde yer aldığı “Test Optional” uygulaması yapan ve sayıları 815’i bulan kurumlar ise öğrencilerinden SAT ya da ACT gibi sınavları istemiyor. Bunun yerine öğrencinin akademik başarısı, motivasyon mektubu, iş tecrübesi, sosyal ve sportif aktiviteleri ve başarıları ile referanslarını dikkate alarak, kabul veriyor.

HAZIRLIK OKUMA ޞANSIM VAR MI?

Eğer TOEFL, IELTS gibi dil yeterliliğinizi gösterecek sınavlardan yeterli puan alamazsanız hazırlık okumak şartıyla kabul almanız da mümkün.

OKUDUОUM ALANI BEОENMEZSEM, DEĞžİŞžTEREBİLİR MİYİM?

ABD üniversitelerindeki eğitim sistemi Türkiye’den farklı. Hangi alanda okuyacağınıza iki yıl sonra karar verebiliyorsunuz. Önce iki yıl derslerinin ortak olduğu Liberal Art okullarına giderek veya 4 yıllık eğitim veren normal üniversitelerde “Undecided” seçeneğini tercih ederek eğitim alıyorsunuz. Sonra da okuyacağınız bölüme daha sonra karar verebiliyorsunuz.

ABD’DE TIP YA DA HUKUK OKUYABİLİR MİYİM?

ABD üniversitelerinde hukuk, tıp, eczacılık, diş hekimliği gibi alanlarda okumak istiyorsanız o zaman önce 4 yıllık bir lisans programını tamamlamanız ve sonra da ilgili alanın sınavına girmeniz gerekiyor. Örneğin hukuk okumak için LSAT, tıp eğitimi için MCAT sınavına girme zorunluluğu bulunuyor.

ABD ÜNİVERSİTELERİNDE BİR YILLIK ÖОRENİM ÜCRETİ NEDİR?

ABD üniversitelerinde yıllık öğrenim ücretleri devlet üniversitelerinde 8 bin ile 25 bin USD Doları, özel üniversitelerde ise 20 bin ile 50 bin USD Doları arasında değişiyor.

LİSE NOTLARIM YÜKSEK BURS BULABİLİR MİYİM?

Lisans eğitimi için burs bulmak biraz zor. Tam burslu okuyabilmek için sadece SAT ve ACT ile TOEFL ve IELTS gibi sınavlardan yüksek puanlar almanız ya da liseden çok iyi dereceyle mezun olmanız yeterli değil. Bunlara ek olarak kendinizi birçok açıdan geliştirmiş ve farklı özelliklere sahip bir öğrenci olduğunuzu da kanıtlamanız gerekiyor.

SPORCUYUM, BURS ޞANSIM VAR MI?

Spor burslarına başvurmayı planlıyorsanız önce başvuru yapacağınız üniversitede yaptığınız sporun antrenörü ile görüşmeniz ve gerekli belgeleri bu kişiye ulaştırmanız gerekiyor.

5-10 BİN DOLARA OKUL BULMAK MÜMKÜN MÜ?

Community College’lardaki eğitim maliyetleri lisans eğitimi veren üniversitelere göre daha uygun ve yıllık 5 bin 500 ABD Doları’na kadar düşebiliyor. Bu okullarda da hazırlık programları bulmak mümkün. Üstelik kabul koşulları diğer üniversitelere göre oldukça kolay. Ancak hangi Community College’e başvuracağınızı iyi belirlemeniz gerekiyor. Çünkü bu kurumların yalnızca yüzde 25’i yabancı öğrenci kabul ediyor.

ABD'DE 2 YILLIK EОİTİM ALMA ޞANSIM VAR MI?

Türkiye’de 2 yıllık önlisans eğitimi veren meslek yüksekokulları gibi ABD’de benzer programlar var. Bu programlar “Associate Degree” olarak adlandırılıyor. Bu programlar  2 yıllık eğitim veren Community College ya da 4 yıllık lisans eğitimi veren üniversitelerde de bulunuyor.

ÖNLİSANSTAN LİSANSA GEÇİŞž MÜMKÜN MÜ?

Community College’lerde önlisans programları ikiye ayrılıyor. Ya sadece gelecekteki işinize göre bu programlara katılırsınız ve iki yıllık ön lisans diploması alırsanız ya da 4 yıllık lisans eğitimine geçebilirsiniz. Burada aldığınız kredileri transfer ederek, lisans eğitiminizi tamamla şansınız var. Ancak önce önlisans okuyup, sonra 4 yıllık lisans programına geçecekseniz programlarınızı da buna göre seçmelisiniz.

ABD'DE 2 YILLIK OKULLARIN EN İYİ PROGRAMLARI NEDİR?

Community College’lerde en çok işletme, pazarlama, lojistik, gazetecilik, iletişim, bilgisayar bilimleri, muhasebe, sanat, moda tasarımı, grafik dizayn, sinema, müzik, dans gibi programlar tercih ediliyor.

ABD ÜNİVERSİTELERİ İÇİN EN DOОRU BAޞVURU ZAMANI NEDİR?

ABD üniversitelerinde akademik dönem iki farklı şekilde düzenleniyor. Bunlardan biri “quarter sistemi” denilen ve seneyi 4 eşit parçaya bölen uygulama. Bu sistemde öğrenciler programlarına yılda 4 farklı tarihte eylül, ocak, nisan ve haziran aylarında başlayabiliyor.

Diğer sistem ise bir akademik yılı 2 eşit parçaya bölen “sömestr sistemi.” Bu sistemde eğitim ağustos ve ocak aylarında başlıyor. Birçok okulda mayıs ve haziran aylarında başlayan yaz dönemleri de var. Ama Amerikalı öğrencilerin çoğu bu dönemde tatilde olacağı için kampuslar boş olacaktır. Bu yüzden de bu seçenek çok cazip değil.

LİSE ÖОRENCİSİYİM, ABD’DE OKUMAK İÇİN NE YAPMAM GEREKİYOR?

Aslında ABD üniversitelerinde okumak isteyenlerin daha lisede okurken hazırlıklara başlamaları gerekiyor. Öğrenci kulüplerinde aktif üyelik yapmanız ve sosyal sorumluluk projelerine katılmanız şart.

MEZUNİYETTEN SONRA İŞž ARAMA ޞANSIM VAR MI?

ABD’de en az 9 ay süreyle eğitim alan da üniversiteyi bu ülkede bitiren de mezuniyetinden sonra bu ülkede iş arama hakkına sahip. Bu  süre mezun olunan bölüme bağlı olarak 12 ile 29 ay arasında değişiyor. İş bulanlar da tam zamanlı olarak çalışmaya başlayabiliyor. Optional Practical Training (OPT) olarak adlandırılan bu hakkı kullanmak öğrencinin isteğine bağlı. Bu hakkı kullanmak size ABD’de en az bir yıllık iş deneyimi kazandırır.

Fotoğraf: Yale University

01-05-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş