Arama sonuçları

Akademide tasfiyeler protesto edildi

Akademide tasfiyeler protesto edildi

İstanbul Üniversitesi'nin Beyazıt kampusu önünde yapılan eylemle rektörlük atamasını kapsayan Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ve akademisyenlerin ihraç edilmesi protesto edildi.

İstanbul Üniversitesi’nde son KHK’yla görevden alınan akademisyenler, Beyazıt Meydanı’nda ortak basın açıklaması yaptı. Eyleme İstanbul Üniversitesi öğretim üyeleri, Eğitim-Sen İstanbul Üniversiteler Şubesi,  İstanbul Üniversitesi Demokratik Üniversite Girişimi, Ses Aksaray Şubesi, Eğitim Sen İstanbul 6 Nolu Üniversiteler Şubesi ve İstanbul Tabip Odası üyeleri de destek için burada toplandı. Eyleme, CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağababa, DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu da katıldı.

Basın açıklaması öncesinde rektörlük binası önünde toplanan yüzlerce akademisyen ve öğrenci, “Teslim olmadık, teslim olmayacağız” ve "Üniversiteler bizimdir” sloganlarıyla Beyazıt’a yürüdü. Grubun taşıdığı pankartlarda, “K(eyfi) H(ukuksuz) K(ıyım)’lara son. Geri döneceğiz”, “Barış İçin Akademisyenler-Terk etmiyoruz, barış istiyoruz” ve "İstanbul Üniversitesi Öğrencileri-Teslim olmayacağız”yazılı pankartlarla Beyazıt Meydanı’na yürüdü.

Basın açıklaması Üniversite Öğretim Üyeleri Derneği Başkanı Prof. Dr. Tahsin Yeşildere tarafından yapıldı. Açıklamada, “Bütün bağımsız kurumlar ele geçirilmeye çalışılmaktadır. Bu durumun son ispatı kötü bir ironi ile 29 Ekim günü yayınlanan 675 ve 676 sayılı kanun hükmünde kararnamelerdir. OHAL bahanesiyle ve kanun hükmünde kararnameler ile 10 binden fazla kamu görevlisi ihraç edilmiştir. Üniversitelere Cumhurbaşkanının keyfi rektör atamasının önü açılmıştır. Şiddetle tekrar bunu kınıyoruz, şiddete karşı olduğumuz halde. Üniversiteler akademisyenlerindir, çalışanlarındır, öğrencilerindir. Onların karar verme süreci içinde rektörler seçilmelidirler" denildi. Basın açıklaması, “Bu daha başlangıç, mücadeleye devam” sloganıyla sona erdi. 675 sayılı KHK’yla, 77 üniversiteden 1200'den fazla akademisyen ihraç edildi.

03-11-2016


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş