Arama sonuçları

Boğaziçi Üniversitesi’nde mezuniyet protestosu

Boğaziçi Üniversitesi’nde mezuniyet protestosu

Boğaziçi Üniversitesi rektörlüğüne aday bile olmamasına karşın Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından atanan Prof. Dr. Mehmed Özkan, üniversitenin mezuniyet töreninde protesto edildi. ​Uçaksavar Spor Tesisleri’nde dün gerçekleştirilen törende, Özkan sahneye çıktığı sırada kürsüye sırtını dönen öğrenciler, alkış ve ıslıklarla üniversite yönetimini protesto etti.

Üniversiteden bu yıl 2 bin 339 öğrenci mezun oldu. Kortej geçişiyle başlayan etkinlikte, bazı mezunların taşıdığı LGBTİ bayrakları ile “Kayyumlara teslim olmuyoruz, direnenlere selam olsun, Nuriye ve Semih yaşasın”, “Diplomasız da mezun sayılıyor muyuz”, “Hakikat ihraç edilemez”, “OHAL’de mezuniyet”, “Ekmeğe suya değil, adalete açız” yazılı döviz ve pankartlar dikkat çekti. 

Boğaziçi Üniversitesi öğretim üyeleri de iki mesai arkadaşlarının ‘Bu suça ortak olmayacağız’ başlıklı bildiriye imza attığı için ihraç edilmesini protesto etmişti.

ADAY OLMADAN ATANMIŞTI

Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Gülay Barbarosoğlu, 12 Temmuz tarihinde yapılan seçimde, oyların yüzde 86’sını alarak üniversite tarihinin rekorunu kırmıştı. Barbarosoğlu, 403 katılımcının 348’inin oyunu alırken ikinci gelen Prof. Dr.Vedat Akgiray yalnızca 40 oy alabilmişti. Rektör Özkan, Cumhurbaşkanlığı tarafından Boğaziçi Üniversitesine atanmıştı. Özkan, rektörlük seçimlerinde aday değildi. Rektörlük seçimlerinde en çok oyu alan Gülay Barbarosoğlu'nun atanmamasına öğrenciler ve akademisyenler tepki göstermişti.

18 Ekim tarihinde ‘Akademik Yıl’ açılış töreninde konuşan Erdoğan, ‘görünüşte demokratik’ olarak tanımladığı rektörlük seçimlerinin üniversitelerde ‘gruplaşmaları, hizipleşmeleri, kırgınlıkları’ artıran bir işleve büründüğünü savunarak şunları söylemişti: “Üniversite içinde zaten çok yıkıcı bir şekilde yaşanan bu süreç YÖK’ün ve cumhurbaşkanının takdiriyle daha da sıkıntılı bir boyut almaktadır. Bunun için rektör atamalarındaki mevcut usulden vazgeçilmesi, üniversitelerimizin de ülkemizin de yararına olacaktır diye düşünüyorum.”

29 Ekim gecesi Resmi Gazete’de yayınlanan 676 sayılı KHK’yla devlet ve vakıf üniversitelerinde rektörlük seçimleri kaldırılarak, rektör atama yetkisi cumhurbaşkanına verilmişti. Erdoğan da Boğaziçi Üniversitesi rektörlüğüne Prof. Dr. Mehmed Özkan’ı atamıştı. ‘Kayyım rektör’ Özkan, eleştirilere “Özgürlükçü geleneğe sahip çıkacağım” diyerek yanıt vermişti.

22-06-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş