Arama sonuçları

Bu öğretmenlik programlarında baraj yok

Bu öğretmenlik programlarında baraj yok

Bu öğretmenlik programlarında baraj yok. YÖK tıp, hukuk, mühendislik, mimarlık ve öğretmenlik programlarında okumak isteyenler için getirdiği başarı sırası barajlarını düşürdü. Bu arada özel yetenek sınavıyla öğrenci alan öğretmenlik programlarında ise baraj kalktı. Özel yetenek sınavıyla öğrenci alan 3 öğretmenlik programı için TYT’de 150 puan barajını aşmak yeterli olacak.

Bu yıl YKS’de farklı puan hesaplaması yapıldığı için adayların başarı sıraları aralarına farklı puan grubundan da öğrenciler girdiği için düştü. Bu da özellikle başarı sırası barajı olan 5 programda tercih yapacak aday sayısının azalmasına neden oldu. Bunun anlamı da özellikle vakıf üniversitelerin ücretli programlarında boş kontenjan anlamına geliyordu.

BU ÖĞRETMENLİK PROGRAMLARINDA BARAJ YOK

İşte bunu dikkate alan YÖK, geçtiğimiz 3 Ağustos’ta başarı sırası barajlarını düşürdü. Buna göre de tıpta 40 bin olan en düşük başarı sırası barajı 50 bine, hukukta 150 bin olan başarı sırası barajı 190 bine, mühendislikte 240 olan başarı sırası barajı 300 bine, mimarlıkta 200 bin olan baraj 250 bine ve öğretmenlik programlarında PDR dahil 240 bin olan baraj da 300 bine düştü.

Ancak öğretmenlik programları yalnızca merkezi yerleştirme ve AYT puanlarıyla öğrenci almıyor. Aynı zamanda özel yetenek sınavlarıyla öğrenci alan öğretmenlik programları da var. Bunlar Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği, Müzik Öğretmenliği ve Resim-İş Öğretmenliği.

Bu programları tercih edebilmek için TYT’de en düşük 240 bininci başarı sırası şartı arıyordu. Ancak başarı sırası barajının düşürülmesinden sonra güncellenen 2018 YKS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu’nda özel yetenek sınavıyla öğrenci alan bu 3 bölüm için TYT’de en düşük 240 bininci olma şartı da kalktı.

KILAVUZDA HANGİ BİLGİ YER ALDI?

Kılavuzda yalnızca bu öğretmenlik programlarıyla ilgili olarak “2019-YKS’den itibaren özel yetenek sınavlarıyla öğrenci alan öğretmenlik programlarına başvuru yapabilmek için adayların TYT puanlarının en düşük 240 bininci başarı sırasına sahip olmaları gerekmektedir” bilgisine yer verildi.

08-08-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş